ABD Büyükelçisi Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarikine Değindi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikindeki son duruma değindi. İki ülke, Türkiye’nin LoR hazırlama sürecinde müşterek hareket ediyor.

Büyükelçi Jeffry Flake, ANADOLU AJANSI’na çeşitli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağı tedariki ile modernizasyon talebine değinen Büyükelçi Flake, iki ülkenin talep mektubu (Letter of Request / LoR) hazırlanmasında müşterek hareket ettiğini açıkladı.

STM Banner

Jeffry Flake tarafından yapılan açıklamada, “F16’lara ilişkin görüşmeler yolunda gidiyor. Aslına bakarsanız, ‘LoR’ olarak adlandırılan talep mektubunun hazırlanmasına destek olmak için Aralık ayında (ABD’den) gelen heyet gibi daha geçen hafta burada bir heyet vardı.

Görüşmeler iyi gidiyor. Ancak bu uzun, karmaşık ve çok teknik bir süreç. Dolayısıyla üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’nin bu talebini olumlu bir gelişme olarak görüyoruz ve Biden yönetimi sürece destek konusunda kararlı.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye-ABD ilişkilerinde diyalog dönemine yeni büyükelçi: Jeffry Flake

Türkiye’nin F16’lara ilişkin talebinin NATO’ya bağlılığı da gösteren olumlu bir gelişme olduğunu dile getiren Flake, “Açıkçası birlikte çalışabilirliğe sahip olmanın son derece önemli olduğunu biliyoruz.” dedi.

Flake, Türkiye’nin, F-35 savaş uçakları için ABD’ye yaptığı ödeme karşılığında bir tazminatın söz konusu olup olmadığına ilişkin ise “Bu, çok karmaşık bir süreç. Ancak avukatlar ve muhasebeciler her gün bu konu üzerinde çalışıyor. Ama üstesinden geleceğiz.” dedi.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

ürkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk F-16’ları Yunanistan Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu