ABD Hava Kuvvetleri uçaklardan kuyruk numaralarını siliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri, istihbarata karşı koyma tedbirleri kapsamında askeri uçaklardaki kuyruk numaralarını silme kararı aldı. İlk uygulama da başladı.

USAF (ABD Hava Kuvvetleri), envanterindeki C130 Askeri Nakliye Uçakları ile KC-135 Tanker Uçakları için ilginç bir uygulama başladı. Güvenlik ve istihbarata karşı koyma tedbirleri kapsamında bu uçaklardaki kuyruk numaraları siliniyor.

STM Banner

Tolga Özbek’in haberine göre; ilk uçak, Adrian Stürmer tarafından Almanya’daki Spangdahlem Hava Üssü’nde görüntülendi. Uçakların üzerinde sadece küçük bir ABD bayrağı ile düşük görünürlük yani gri boyalı uçakların üzerinde bir ton daha koyu gri renkte ABD forsları yer alıyor. 

Olay sonrası açıklama geldi

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ABD uçaklarının dünyanın dört bir tarafında operasyon yaptığı belirtilerek “Genellikle personel veya kargo taşıma amaçlı uçaklarımız farklı meydanlara inip kalkıyor. Gerçek zamanlı bilgi çağında bu görevler üzerindeki operasyonel güvenlik etkileri hakkında endişelerimiz var.

Tanımlanabilir bilgileri sınırlayan yeni boya uygulaması, Amerika’ya ve dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimize ve ortaklarımıza hizmet vermeye devam edebilmemizi sağlamak için nasıl çalıştığımıza yakından bakmamızın bir yoludur” denildi.

C-130-MAFFS

ADS-B üzerinde takip edilebiliyor

Bu değişikliğin yapılmasına rağmen uluslararası hava sahasında uçan ABD uçakların takibi ADS-B olarak adlandırılan veriler kullanılarak Flightradar24 üzerinden yapılabiliyor. 

ABD Büyükelçiliği’ne Ocak 2020’de yapılan saldırı sonrasında bölgede çok sayıda ABD uçağının hareketliliği Flightradar24 üzerinden takip edilmişti. 

Afganistan’dan geri çekilme

Benzer bir durum, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi sonrasında yaşanmıştı. Çok sayıda uçak Kuveyt ve Katar üzerinden bölgeye uçarak tahliyeyi gerçekleştirmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ANKA Malezya’da ABD ve Çin SİHA’larını geride bıraktı


Kaynak: tolgaozbek.com, Scramble

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu