ABD İHA’sı yeniden Karadeniz üzerinde

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın, ABD’ye ait MQ-9 Reaper İHA’sını düşürmesinin ardından birkaç gün geçmişken; ABD, Karadeniz’e bu sefer RQ-4 Global Hawk İHA’sını sevk etti.

14 Mart’ta Karadeniz’de meydana gelen olayda, Rusya Federasyonu’na ait Su-27 savaş uçağı ile ABD’ye ait MQ-9 Reaper İHA çarpmıştı. Su-27’nin kanadıyla MQ-9 Reaper’ın motor pervanesine çarpması sonucu MQ-9, Karadeniz’in serin sularını boylamak zorunda kaldı.

STM Banner

Olayın ardından 5 gün geçmişken ABD, bu sefer en büyük İHA’sı olan RQ-4 Global Hawk’ı bölgeye sevk etti. Global Hawk, uzun süredir yaptığı gibi tekrar Karadeniz hava sahası üzerinde keşif, gözetleme ve istihbarat faaliyetleri gerçekleştirmeye başladı.

RQ-4 Global Hawk, bir MQ-9 Reaper’a göre çok daha yüksek irtifalarda görev yapıyor. Ayrıca Global Hawk’ta, Rolls-Royce üretimi bir türbin motoru kullanılıyor.

Ne olmuştu?

14 Mart günü ABD’ye ait MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Karadeniz hava sahasında uçuş gerçekleştirirken Rus Su-27 savaş uçaklarının önlemesine maruz kaldı. Bir Rus Su-27 savaş uçağı, MQ-9 Reaper’ın motor pervanesine çarparak SİHA’nın itkisiz kalmasına neden oldu.

Bunun üzerine ABD, Reaper’ı mecburen Karadeniz’deki uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Reaper’ın enkazını bulunduğu yerden çıkaracak teknik altyapı ise bölgede halihazırda yalnızca Türk Deniz Kuvvetleri’nde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu