ABD: “Mısır’a F-15 Temin Edeceğiz”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li bir General, Mısır’a F-15 tipi savaş uçakları temin edeceklerini açıkladı. Açıklama, Mısır’ın Rusya’ya verdiği Su-35 siparişini iptal etmesinin ardından geldi.

Son dönemde savunma bütçesini agresif şekilde arttıran ve sürekli olarak askeri alım gerçekleştiren Mısır, bu sefer de ABD’den F-15 alımına hazırlanıyor. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, bir Kongre oturumu esnasında yaptığı açıklamada ‘Sanırım onlara (Mısır) F-15 temin edeceğimiz yönünde iyi haberlerimiz var’ açıklamasında bulundu.

STM Banner

McKenzie, teslimat tarihi ve Boeing tarafından üretilen F-15 uçağından kaç adet temin edileceği hakkında ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Geçen ay, McKenzie, Başkan Joe Biden yönetiminin insan hakları endişeleri nedeniyle ülkeye 130 milyon dolarlık askeri yardımı kesme kararının ardından Kahire’ye uçarken Mısır’a “çok güçlü” askeri yardımı vurguladı.

General McKenzie’nin açıklaması, Mısır’ın Rusya’Ya sipariş ettiği Su-35 savaş uçaklarının tedarikini iptal etme kararının hemen ardından geldi.

Mısır Hava Kuvvetlerine ait Su-35 Savaş Uçakları
Mısır Hava Kuvvetlerine ait Su-35 Savaş Uçakları

Rusya’nın Mısır İçin Ürettiği Su-35’ler

Mısır, 2019 yılında Rusya Federasyonu’na 30 adet Su-35 savaş uçağı siparişi vermiş ve konuyla ilgili bir sözleşme imzalanmıştı. Komsomolsk-on-Amur Havacılık Fabrikası’nda (KnAAZ) 2020 yılı içerisinde 22, 2021 yılı içerisinde ise 8 adet Su-35 üretilmesi bekleniyordu. Nitekim fabrika bu uçakların üretimini de tamamladı ancak Mısır için üretilen uçakların hiçbiri hala teslim edilmedi. Uçakların Komsomolsk-on-Amur ve Zhukovsky şehirlerinde muhafaza edildiği biliniyor.

Uzmanlara göre teslimatların hala başlamamış olmasının nedeni ABD’nin Mısır’a yönelik CAATSA yaptırımları tehditleri. Mısır, Orta Doğu bölgesinde Su-35 savaş uçaklarını ilk teslim alması beklenen ülke idi. General McKenzie’nin F-15 açıklaması, Mısır’ın Su-35 siparişini iptal ettiği yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Mısır’a C-130J Satışı İçin Onay Çıktı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu