ABD Ordusu 10 yıl daha Orta Doğu’daki en büyük evinde

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ile Katar, ABD Ordusu’nun 10 yıl daha Katar’daki askeri üsleri kullanması konusunda mutabık kaldı. El-Udeid Hava Üssü, ABD’nin Orta Doğu’daki en büyük üssü konumunda bulunuyor.

Katar ile anlaşan ABD, Orta Doğu’daki en büyük askeri üssü El-Udeid Hava Üssü’ndeki askeri varlığını 10 yıl daha sürdürmeye yönelik Katar’la anlaştı. İsmi açıklanmayan 3 ABD’li savunma yetkilisinin yanı sıra anlaşma hakkında bilgi sahibi başka bir yetkili, CNN’e konuştu.

STM Banner

Yetkililer, ABD’nin El-Udeid Hava Üssü’ndeki askeri varlığını 10 yıl daha uzatılması konusunda Katar’la anlaşmaya vardığını iddia etti. ABD’nin Orta Doğu’daki en büyük askeri üssü olan El-Udeid Hava Üssü’nde 10 binden fazla Amerikan askerinin bulunduğu kaydediliyor.

Haberde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Aralık 2023’te gerçekleştirdiği Katar ziyaretinde, iki ülkenin de “ikili savunma ilişkilerini genişletmek ve güçlendirmek için resmi olarak ileriye dönük adımlar atacağını” söylediği belirtiliyor.

ABD, BAE'ye F-22 Raptor Savaş Uçaklarını Konuşlandırdı

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre El-Udeid Hava Üssü; F-22 Raptor 5. Nesil Savaş Uçağı, B-1B Lancer Stratejik Bombardıman Uçağı ve özellikle KC-135 ile C-17 Globemaster III gibi ABD askeri uçaklarına ev sahipliği yapıyor. Bunlara ilaveten; F-35 Lightning II, B-2 Spirit, F-16 Fighting Falcon, RC-135W Rivet Joint ve F-15E Strike Eagle gibi birçok  ABD bağlısı askeri uçak üssü kullanıyor.

Al-Udeid Hava Üssü; Körfez Savaşı, Irak Savaşı, Afganistan Savaşı, 2018 Suriye Saldırısı ile DAEŞ’e karşı harekatlarda ABD ile Birleşik Krallık gibi müttefik ülkelerinin başlıca askeri merkezi oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu