ABD’de F-35B düştü: Pilot bulundu sır dolu uçak kayıp

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B Lightning II savaş uçağı, Güney Carolina’daki Charleston Müşterek Üssü yakınlarında düştü. Pilot bulunurken, uçak halen kayıp.

Uçağın; Pazar günü öğleden sonra Charleston Müşterek Üssü yakınlarında bir yere düştüğü, pilotun güvenli bir şekilde fırlatma koltuğu ile uçaktan ayrıldığı ve durumunun stabil olduğunu açıklandı. Ancak sorun şu ki arama-kurtarma ekipleri, F-35B’yi bulamıyor.

STM Banner

Charleston Müşterek Üssü Sözcüsü Jeremy Huggins, “Uçağın yerini belirlemeye yardımcı olan transponderi henüz belirleyemediğimiz bir nedenle çalışmıyor. Bu yüzden kamuoyundan yardım talebinde bulunduk. Uçağın nerede olduğuna dair bilgisi olanların üsle irtibata geçmesini istiyoruz.” dedi.

Düşen uçağın Deniz Piyadeleri’ne ait olmasına rağmen, F-35 kendi üssü yakınlarında düştüğü için ABD Hava Kuvvetleri de müdahaleye yardımcı oluyor. Federal Havacılık İdaresi de müdahalede yer alıyor.

İtalyan Donanması/F-35B
İtalyan Donanması/F-35B

Düşen uçak gölde aranıyor

F-35B, bilinen son konumuna dayanılarak birçok farklı noktada aranıyor. Arama çalışmaları, 22.8 metre derinliğinde ve 22.5 metre genişliğindeki bulanık bir su kütlesi olan Moultrie Gölü yakınlarında yoğunlaşıyor.

Teknolojik kabiliyetleri F-35B’nin bulunmasını zorlaştırıyor

Yetkililere göre F-35B’nin stealth özellikleri, oldukça gelişmiş düzeyde Bu nedenle tespit edilmesini normal bir uçaktan daha zor hale getiren farklı kaplamalara ve farklı tasarımlara sahip. Uçak, 2 gündür aranıyor.

Sır dolu uçaklar: F-35A, B ve C

F-35’ler, 5’inci nesil savaş uçakları. Dolayısıyla birçok özellikleri, F-35 kullanıcısı olan ordular için dahi sır niteliği taşıyor. Düşen F-35B’nin, pilotu atlamadan önce otomatik uçuşa alındığı biliniyor. Dolayısı ile enkazın bulunması epey zaman alabilir.

Ancak ABD’li yetkililer, dünyanın en gelişmiş uçaklarından birisi olan F-35B’nin enkazının hemen bulunması için çaba gösteriyor. Dünya üzerinde şu anda F-35B gibi dikey iniş/kısa kalkış yeteneğine sahip seri üretimde olan bir uçak bulunmuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu