ABD’den Husilere füze taşıyan gemiye baskın: 2 asker kayıp

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, 11 Ocak tarihinde Yemenli Husilere füze parçaları taşıyan bir gemiye operasyon düzenlemişti. Operasyonda, ABD’li 2 Navy SEAL komandosu kayboldu.

ABD Merkez Komutanlığı dün, İran tarafından Yemenli Husilere füze ve İHA parçaları sevk eden bir gemiye baskın düzenlendiğini açıkladı. 11 Ocak’ta yapılan baskında, kritik bazı füze parçaları ABD tarafından ele geçirildi. Ancak iki ABD Donanması Özel Kuvvetler (Navy SEAL) mensubu, 11 Ocak operasyonundan sonra kayboldu.

STM Banner

CENTCOM yaptığı açıklamada, “CENTCOM Donanma kuvvetleri, Husilerin uluslararası ticari gemiciliğe karşı devam eden saldırı kampanyasının bir parçası olarak Yemen’deki Husi kuvvetlerini yeniden tedarik etmek için İran’dan gelişmiş silahların yasadışı taşınmasını gerçekleştiren bir gemiye gece el koydu.

Baskın, helikopterler ve insansız hava araçları tarafından desteklenen”USS Lewis B Puller savaş gemisinden Donanma SEAL’leri tarafından yürütüldü. Operasyona “doğrudan dahil olan” iki SEAL “denizde kayboldu.” ifadelerine yer verdi. Öte yandan CENTCOM şefi General Michael Kurill, “ABD Donanması, kayıp takım arkadaşlarımız için kapsamlı bir arama yapıyor.” açıklamasında bulundu.

Husi Kamikaze İHA

Operasyon sırasında ele geçirilen öğeler arasında, Husi orta menzilli balistik füzeler ve gemisavar füzeleri için tahrik, güdüm ve harp başlıklarının yanı sıra hava savunma ile ilgili bileşenler yer alıyor.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu