ABD’den Japonya’ya SM-6 Blok I Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya SM-6 Blok I Füzelerinin satışını içeren olası bir yabancı askeri satış (FMS) kararını onaylama kararı aldı.

Yaklaşık değeri 450 milyon dolar olan satış; 32 adet SM-6 Blok I Füzesini, MK 21 Dikey Atım Sistemi (VLS)’ni, entegrasyon ve test faaliyetlerini, yedek parçaları ve lojistik destek hizmetlerini kapsıyor.

STM Banner

Bakanlık, satış ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Önerilen bu satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan önemli bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.

Önerilen satış, bölgedeki potansiyel düşmanlara karşı Japonya’nın Hava Savunma ve Balistik Füze Savunma yeteneklerini geliştirecek. Aynı zamanda ABD-Japonya Güvenlik İttifakına en yeni ve en gelişmiş yetenekleri sağlayarak Japonya’nın, Japonya’nın savunması için ABD Kuvvetlerine olan bağımlılığını azaltacak. Japonya, bu füzeleri silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecek.

Bu ekipmanın ve desteğin önerilen satışı, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecek.

Ana yüklenici Raytheon Füzeler ve Savunma (RMD), Tucson, AZ olacaktır. Bu potansiyel satışla bağlantılı olarak önerilen herhangi bir bilinen denkleştirme anlaşması bulunmamaktadır.”

SM-6 Füzesi

SM-6 füzesi; sabit kanatlı uçaklar, helikopter ve seyir füzeleri gibi hava soluyan hedefleri imha etmesinin yanı sıra terminal safhasında olan balistik füzeleri de etkisiz hale getirebiliyor.

Füze aynı zamanda sabit kara hedefleri ve hareket halinde olan gemileri vurma kabiliyetine de sahip. Füze, uzun mesafelerden yüksek hassasiyetle hedeflerini avlayabiliyor. Füzenin yüksek hızı ve balistik füzesine benzer saldırı modlarından dolayı, füzeye karşı savunmak yapmak bir hayli zor.

Füzenin menzili hakkında ise net bir bilgi yok. Değerlendirmelere göre füzenin menzili 240-460 km arasında değişiyor. SM-6 Füzeleri, hava savunma ve balistik füze savunma görevlerine ilaveten gemisavar amaçlı da kullanılabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Murat İkinci’den SİPER Hava Savunma Sistemi Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu