ABD’den Orta Doğu’da THAAD Anti-Balistik Füze hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı, Orta Doğu’daki üslere THAAD Anti-Balistik Füze Sistemi konuşlandırma kararı aldı. Karar, İran’a yönelik ABD’nin değişen tehdit algısının ardından geldi.

Pentagon, Orta Doğu’daki ABD üslerine THAAD Anti-Balistik Füze bataryası ile ek Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi taburlarının konuşlandırılması kararı alındığını açıklandı. Karar, İran’a yönelik değişen ABD tehdit algısı ile Yemenli Husilerin Suriye ve Irak’taki ABD üslerine yönelik saldırılarının ardından alındı.

STM Banner

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bu kararın ‘İran ve onun vekil güçleri tarafından yapılan son gerginliklere’ yanıt olarak olduğunu ve THAAD bataryasının yanı sıra ek Patriot taburlarının Orta Doğu’ya konuşlandırılması kararı alındığını duyurdu.

Kızıldeniz’den Husi füze ve İHA’larına angajman

USS-Carney

Öte yandan yalnızca bir-iki gün önce ABD Donanması’na ait bir savaş gemisi, Kızıldeniz’e konuşlandırılmış ve Husiler tarafından atılan toplamda 11 adet seyir füzesi ile İHA’ya karşı SM-2 füzesiyle angajman gerçekleştirmişti.

ABD’nin bölgeye sevk ettiği kara konuşlu hava ve füze savunma sistemlerinin; Irak ve Suriye’deki ABD üsleri ile İsrail’in korunmasına görev alacağı üzerinde duruluyor. Öte yandan ABD’nin Orta Doğu’daki Ürdün, Katar ve BAE gibi birçok üssünde, halihazırda zaten Patriot hava savunma sistemleri bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, uzun süredir THAAD sistemine sahip.

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi, ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından balistik füzelerin imhası için geliştirilmiştir. 200km+ menzile ve 150km irtifaya kadar balistik füze imhası yapabilen Anti-Balistik Füze Sistemi, balistik füzelerin tespiti için AN/TPY-2 Radarını kullanmaktadır. Her bir THAAD Füze Fırlatma Aracı, 8 adet “Interceptor” füzesi taşıyabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu