ABD’den Tayvan’a 1.1 Milyar Dolarlık Silah Satışı Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a yönelik olarak toplam tahmini değeri 1.1 milyar dolar olan 3 farklı yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti ile sürekli olarak gergin bir ilişkiye sahip olan Tayvan, savunma alımlarının neredeyse tamamını ABD’den yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmiş ve Çin-Tayvan ilişkileri çok daha gergin bir hal almıştı.

Bu ziyaretin üzerinden tam 1 ay geçmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a yönelik yaklaşık 1.1 milyar dolarlık silah satışlarına onay verdi. Söz konusu satışlardan ilki, Gözetleme Radarı Programı (SRP) için 665.4 milyon dolar değerinde lojistik desteği içeriyor.

İkinci satış ise 355 milyon dolar bedel ile 60 adet AGM-84L-1 Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi’ni ve 4 adet ATM-84L-1 Eğitim Füzesi’ni içeriyor. AGM-84L-1 Harpoon Blok II, Tayvan Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Blok 70 platformları tarafından kullanılacak.

AIM-9X, Hava Hava Füzesi, Görüş İçi Hava Hava Füzesi, WVRAMM, BOZDOĞAN Füzesi,
AIM-9X

Tayvan’a yönelik üçüncü ve son FMS kararı ise 85.6 milyon dolar bedel ile 100 adet AIM-9X Blok II Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile 4 adet eğitim füzesini içeriyor. AIM-9X Blok II’ler de tıpkı AGM-84L-1 gibi F-16 Blok 70 platformlarınca kullanılacaklar.

Söz konusu satışların ana yüklenicileri ise sırasıyla; Raytheon Technologies, Boeing Company ve Raytheon Missiles and Defense olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya’dan Bayraktar TB2 Alımı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz
Başa dön tuşu