ABD’den Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı satışına yeşil ışık yaktı. Yunanistan, AAVP-7A1’ler için 268 milyon dolar bütçe ayıracak.

Yunanistan, ABD ve AB kaynaklı silahlanma faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak ABD, Yunanistan’ın talebi üzerine 268 milyon dolar değerindeki AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı satışına onay verdi. Yunanistan, toplamda 76 adet amfibi hücum aracı teslim alacak.

STM Banner

Satış; zırhlı personel taşıyıcı konfigürasyonundaki 63 adet AAVP-7A1’i, komuta konfigürasyonundaki 9 adet AAVC-7A1’i ve 4 adet kurtarma konfigürasyonundaki AAVR-7A1 aracını kapsıyor. Ayrıca araçların yanında 63 adet 12.7mm Makineli Tüfek ve termal görüntüleme sistemleri de teslim edilecek.

Satışla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir ortak olan bir NATO müttefikinin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

ZAHA-ÇAKA
ZAHA

Yunan Ordusu ABD’den, Türk Ordusu ise Türk savunma sanayiinden donanıyor

Öte yandan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise bu yıl FNSS tarafından milli imkanlarla geliştirilen ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Araçları’nı teslim almaya hazırlanıyor. Teslim alınacak araçlar, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nde kullanılacak.

FNSS ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı)

TCG ANADOLU özelinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın zırhlı amfibi hücum aracı ihtiyacının karşılanması amacıyla 7 Mart 2017 tarihinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında imzalanan sözleşme kapsamında; 2 adet Komuta Kontrol Aracı, 2 adet Kurtarma Aracı ve 23 adet Personel Taşıma aracı olmak üzere toplam 27 adet ZAHA tedarik edilmesi kararlaştırılmıştır.

Amfibi Zırhlı Hücum Aracı (AAV)
FNSS ZAHA Amfibi Zırhlı Hücum Aracı (AAV)

Yapılan özverili çalışmaların sonucunda geliştirilen ZAHA; 24 (21 deniz piyadesi + 3 mürettebat ) personel taşıma kapasitesine, 12.7mm çapında makinalı tüfek ve 40mm çapında otomatik bomba atar barındıran uzaktan komutalı silahı kulesi sayesinde yüksek ateş gücüne, sızdırmaz ve hidro dinamik gövde tasarımına, suda itki sistemine, sis perdesi üretme kabiliyetine ve balistik korumaya sahiptir. Denizde 7 knot ve karada ise 70 km/sa azami sürate sahip olan ZAHA; %60 dik eğim tırmanabilirken, %40 yan eğimde tutunabilmektedir. ZAHA, 90cm yüksekliğindeki dik engelleri ve 2 metre uzunluğundaki hendekleri kolaylıkla geçebilmesi sayesinde oldukça iyi bir arazi performansı ortaya koyabilmektedir.

TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi’nin havuz kısmında bulunacak ZAHA’lar sayesinde; olası bir amfibi harekat esnasında, kıyıya yönelik çıkartma yapmak mümkün olacaktır. Kurtarma ve komuta kontrol konfigürasyonundaki ZAHA’ları saymazsak; 23 adet ZAHA ile kıyıya, 483 + 69 kişilik bir kuvvetin aktarımı sağlanabilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu