ABD’li Senatörlerden Biden’a S/İHA Çağrısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bir grup ABD’li Senatör; Biden yönetimini, Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları vermeme kararını yeniden gözden geçirmeye çağırarak mektup yazdı.

Salı günü toplanan 16 ABD senatörü, Biden yönetimini Ukrayna’ya General Atomics üretimi MQ-1C Gray Eagle Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) vermeye çağırarak, söz konusu ABD üretimi S/İHA’ların Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna’nın topraklarını savunmasında ve işgal edilen bölgeleri kurtarmasında kritik role sahip olabileceğini belirtti.

STM Banner

Senatörler yazdığı mektupta “Ukrayna’ya MQ-1C sağlamanın uzun vadeli getirisi dikkate alınmalıdır ve savaşın stratejik seyrini Ukrayna lehine ilerletme potansiyeline sahip oldukları unutulmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Rusya’nın İran’dan nitelik olarak düşük ama nicelik olarak tehdit içeren çeşitli tiplerde S/İHA ve Kamikaze İHA aldığını hatırlatan senatörler, Ukrayna’nın Amerika Birleşik Devletleri tarafından sağlanan S/İHA’lara ve S/İHA’larda kullanılacak mühimmatlara sahip olması gerektiğini belirttiler.

MQ-1C Silahlı
MQ-1C Silahlı İnsansız Hava Aracı

Senatörler, Ukraynalı askerlerin General Atomics tarafından üretilen MQ-1C S/İHA’sı için eğitimin 27 günde tamamlanabileceğini de mektuplarına eklediler. Ek olarak, General Atomics’e söz konusu mektup sorulduğunda, şirket yöneticileri yorum yapmaktan kaçındı.

ABD’li yetkililer ve Pentagon, MQ-1 Gray Eagle İHA’larının Ukrayna’ya sevk edilmesinin çatışmayı tırmandırabileceği ve Moskova’ya ABD’nin Rusya içindeki mevzileri hedef alabilecek silahlar sağladığına dair sinyal verebileceği endişelerine dayanarak talebi reddettiğini söyledi. Yetkililer, aynı zamanda İHA’ların muharebe sahasında Rusya tarafından düşürülerek teknolojisinin çalınabileceği endişesi de duyuyor.

Ayrıca Ukrayna-Rusya savaşı 9. ayında devam ederken, Ukrayna tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB-2 S/İHA’ların başta Karadeniz’de olmak üzere Rus birliklerini zor duruma düşürdüğü biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Ukrayna’nın Gray Eagle İHA Talebine Red


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu