ABD’nin B-1B Bombardıman Uçakları İncirlik’e indi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet B-1B Stratejik Bombardıman Uçağı, eğitim görevi kapsamında yakıt ikmali için İncirlik Hava Üssü’ne iniş gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık’taki Fairford Kraliyet Hava Üssü’nde konuşlu bulunan ABD’ye ait 2 adet B-1B Stratejik Bombardıman Uçağı, bugün İncirlik Hava Üssü’ne iniş gerçekleştirdi. Uçaklar, ‘hot-pit’ denilen yakıt ikmalinin ardından iki saatten kısa bir süre kaldıkları İncirlik’ten ayrıldı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; bir uçağa motorları çalışırken yakıt ikmali yapılan bir uygulama olan hot-pit yakıt ikmali, uçağın yerde geçirdiği sürenin azaltmasına ve daha hızlı bir şekilde uçuşa dönmesine olanak tanıyor. Türkiye’de ilk kez B-1 platformuna, ‘hot-pit’ yakıt ikmali gerçekleştirildi.

ABD tarafının açıklamalarına göre; B-1B Lancer uçakları, İncirlik’e inmeden önce Türk F-16’ları ile yakın hava desteği eğitimi gerçekleştirdi. Uçakların, ABD Avrupa Komutanlığı komutası altında Doğu Avrupa’da konuşlu bulundukları ve Çek Cumhuriyeti gibi diğer NATO ülkeleriyle de eğitim faaliyetleri gerçekleştirdikleri öğrenildi.

2001’de İzmir’e gelmişti

Tolga Özbek’in haberine göre; B-1B’ler, Türk Hava Kuvvetleri’nin 90’ıncı yıl kutlamalarında özel bir uçuş yaparak İzmir’de Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na gelmişti. 2001’deki bu resmi ziyaret dışında kayıtlara geçebilmiş çok fazla B-1B uçuşu bulunmuyor.

En son 2020 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC-135R tipi tanker uçaklar, Karadeniz semalarında B-1B’lere yakıt ikmali yapmıştı. Görüntüler Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılmıştı.

B-1B-Lancer

B-1B Lancer

B-1B Lancer 1985 yılından beri kullanımda olan süpersonik bir ağır bombardıman uçağıdır. Yüksek miktarda konvansiyonel silah taşıma ve yüksek hızlarda ve alçak irtifalarda uçma yeteneklerine sahiptir.

Uçak, her biri maksimum 30.000 lbs itiş gücü sağlayan art yakıcılı dört turbofan motora sahiptir. Dört kişilik bir mürettebatı vardır. B-1B, 34 tona kadar dahili silah taşıyabilmektedir. Ayrıca kanatların altındaki altı sabit noktada 22.5 tona kadar harici silah taşıyabilmektedir. B-1B yüksek irtifada Mach 1.25 ve alçak irtifada Mach 0.96 azami hıza sahiptir.

2021 yılı itibariyle ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde 45 adet B-1B bulunmaktadır. B-1B’ni,n 2040 ve sonrasına kadar uçmaya devam etmesi bekleniyor. Uçağın yerini Northrop Grumman tarafından geliştirilmekte olan stealth bir bombardıman uçağı olan B-21 Raider alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu