Akar’dan F-16, F-35 ve TCG ANADOLU açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; F-16 Blok 70, F-35 ve TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi ile ilgili olarak CNN TÜRK’e açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN TÜRK’te ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Akar, Türkiye’nin F-16 Blok 70 ve F-35 Programları ile TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi hakkında açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Akar’ın açıklamaları şu şekilde:

ANADOLU GEMİSİ

“Bu gemi içinde hem barınmayı hem sağlık hizmetleri sağlayabilen bir gemi. Bunun muharebe görevleri var. İnsani yardım konusunda çok geniş kapasiteye sahip. Herhangi bir ilave yapmadan hepsinde kullanabiliriz. Yakın zamanda aktif halde kullanabilecek hale getireceğiz.

Herhangi operasyonda, insani yardım konularında alabileceği roller var. Uzun bir hareket sahası ve denizde kalma kapasitesi var. Anadolu Gemisi tek değil bir filodur.

F-16 TALEBİ

Sorumluluklarımızı yerine getirdik, benzer şekilde müttefiklerimizden de bunu bekliyoruz. Sayın ABD Başkanının olumlu görüşte olduğunu müşade ettik. Şu ana kadar ki beyanlar olumlu açıklamalar. Beyaz Saray ve Pentagon’da olumlu açıklamalar yapılıyor.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

Bazı Kongre üyelerinin yaptığı olumsuz açıklamalar var. Aklı selimin hakim olmasını istiyoruz. Rasyonel bir şekilde soruna yaklaşmaları lazım. Türkiye’nin güçlü olması demek NATO’nun güçlü olması demek. Herkesin aklı başına toplaması lazım.

F-35 SÜRECİ

Hukuka aykırı şekilde F-35 programının dışına çıkarıldık. Bu ahlaki de değil. Görüşmeler konuşmalar devam ediyor. 18 Ocak’ta Washington’da bir görüşme yapıldı.”

İLGİLİ İÇERİK: F-16 Blok 70’te ilk teslimat gerçekleştirildi


Kaynak: CNN TÜRK, Hürriyet

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu