Alman ambargosu Suudi Arabistan’ı Fransız Rafale’e yöneltti

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan, Fransa’dan Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi düşünüyor. Ülkenin Birleşik Krallık’a verdiği Eurofighter Typhoon siparişi, Alman ambargosuyla karşılaşmıştı.

La Tribune’de yer alan bir habere göre; Suudi Arabistan, Fransız üretici Dassault Aviation SA’dan 54 adet Rafale savaş uçağı satın almayı düşünüyor. Gazete, kimliğini açıklamadığı kişilere dayandırdığı haberinde, Körfez ülkesinin şirketten 10 Kasım’a kadar olası bir anlaşma için teklif sunmasını istediğini belirtti. Suudi Arabistan, daha önce hiç Fransız askeri uçağı sipariş etmemişti.

STM Banner

La Tribune, Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Boeing tarafından üretilen F-15 jetlerine ve BAE Systems ve Alman ortaklarının Eurofighter uçaklarına olan tarihi bağımlılığı nedeniyle Dassault Aviation’ın potansiyel satış konusunda dikkatli davrandığını söyledi.

Almanya’nın Typhoon ambargosu

Rafale

Esasında Suudi Arabistan, envanterinde halihazırda bulunan Eurofighter Typhoon savaş uçağından ilave 2 filo daha tedarik etmeyi amaçlıyor. Birleşik Krallık ile bu amaçla 5 milyar sterlinlik bir proje yürüten Suudi Arabistan, Almanya’nın ambargo kararıyla karşılaştı.

Almanya’nın Suudi Arabistan’a yönelik ambargo sebebiyle Birleşik Krallık, Typhoon satışını gerçekleştiremiyor. Suudi Arabistan’ın Rafale savaş uçağına yönelmesinin altındaki asıl neden ise Alman ambargosu sebebiyle Typhoon; ABD ile gerilen ilişkiler sebebiyle F-15 tedarik edememesi.

Eurofighter Typhoon programında Airbus Almanya zor durumda

Mevcut planlara göre; Almanya’daki Eurofighter üretimi, 2030 yılında Luftwaffe için son Tranche 4 uçağının (Quadriga sözleşmesi, 38 avcı uçağı) teslim edilmesiyle sona erecek. Fransa ve İspanya ile birlikte geliştirilen yeni nesil SCAF/FCAS avcı uçağının ilk başlangıç seviyesi operasyonel kabiliyet ilanın en erken 2040 yılında yapılması planlandığından, şu anda Alman askeri havacılık endüstrisi için siparişsiz on yıllık bir boşluk var.

Suudi-Arabistan-Typhoon

Alman Savunma Bakanlığı’nın kısa süre içinde yeni bir sipariş (yani Tranche 5) vermemesi halinde Airbus, Almanya’da askeri savaş uçağı yapımının sona ermesinden, büyük iş kayıplarından ve havacılık endüstrisinin genel olarak gerilemesinden korkuyor. Airbus bu nedenle Eurofighter konusunda hayati (ve acil) bir karar alınması çağrısında bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu