Alman Ordusu 100 Milyar Avroyu Nasıl Harcayacak?

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Ordusu, 100 milyar avroluk özel askeri ekipman alımı paketini nasıl harcayacak? Bu sorunun cevabı ortaya çıktı.

Reuters tarafından erişilen belgelere göre Almanya’nın yarattığı 100 milyar avroluk fondan en büyük payı Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) alacak. Luftwaffe’ye 40.9 milyar avroluk bir pay ayrılmış durumda. Yapılacak olan alımlar arasında F-35 savaş uçakları, Eurofighter savaş uçaklarına yenilerinin eklenmesi ve uzay konuşlu erken uyarı sistemi yer alıyor.

STM Banner

Alman Donanmasının payına düşen miktar ise 19.3 milyar avro. 16.6 milyar avro ise Kara Kuvvetlerine ayrılmış durumda. Bu parayla hem yeni gemi ve denizaltılar tedarik edilecek hem de Marder zırhlı araçlarının yerine yeni araçlar alınacak.

Sadece Alman Ordusunun komuta ve kontrol sistemlerinin değiştirilmesi için 20.7 milyar avro harcanacak. Bu kapsamda kriptolu telsizler alınacak ve her türlü askeri araca entegre edilecek.

F-35/Luftwaffe
F-35/Luftwaffe

Alman Ordusunun bu konuda oldukça geri olduğu biliniyor. Örnek vermek gerekirse Mali’de bulunan Alman askerlerinin iletişim için Fransız müttefiklerinden telsiz alıp bunları kullandığı belirtiliyor.

Almanya’nın alım yapacağı bir diğer kalem ise savaş gemileri. Bu kapsamda 5 adet daha Braunschweig (K-130) sınıfı korvet alımı yapılacak. Buna ek olarak 2 adet daha F126 firkateyni tedarik edilecek.

Bir diğer kalem ise hava savunma sistemlerinden oluşuyor. Alımı yapılacak olan sistemler arasında kara konuşlu kısa ve orta menzilli hava savunma sistemleri yer alıyor.

Hava Kuvvetlerine ise ek P-8A Deniz Karakol Uçakları’nın tedarik edilmesi bekleniyor.

ÖZET

  • Ar-Ge için 422 milyon avro. Ar-Ge çalışmalarına yapay zeka (AI), kara ve deniz konuşlu dirençli navigasyon sistemleri, yapay zeka tabanlı gözetleme sistemleri.
  • Personel için ekipman tedarikine 1.9 milyar avro. Personellere iletişim ve kıyafet tedariki.
  • Komuta ve kontrol sistemlerinin dijitalleştirilmesi için 20.7 milyar avro.
  • PUMA ZMA’ların modernizasyonu, MARDER’lerin değiştirilmesi, BOXER ZMA tedariki ve diğer zırhlı araçlar için 16.6 milyar avro.
  • 5 adet K130 korveti, 2 adet F126 firkateyni, Geleceğin Deniz Taarruz Füzesi ve diğer teçhizatlar için 8.8 milyar avro.
  • Ek Eurofighter Typhoon, F-35 savaş uçağı alımı, CH-47F helikopteri tedariki, kısa, orta ve uzun menzilli HSS tedariki, uzay konuşlu erken uyarı sistemi ve P-8A Poseidon deniz karakol uçağı alımı, FCAS projesi, Heron TP İHA’lara silah entegrasyonu ve radar sistemleri için 33.4 milyar avro.

ÖNERİLEN İÇERİK: Scholz: Almanya Yakında Avrupa’nın En Büyük Ordusu Olacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu