Almanya Savunma Bakanlığı’nda F-35 Sorunu

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma harcamaları için 100 milyar avro özel fon ayıran Almanya’nın F35 savaş uçağı alımında sıkıntılar yaşadığı iddia edildi.

Bild gazetesinin Alman Savunma Bakanlığı’ndan Federal Meclis Bütçe Komisyonu’na gönderilen bir belgeye dayandırdığı haberde, 9,9 milyar avro tutarındaki uçak alımında gecikme ve ilave maliyet olabileceği belirtildi. Belgede, uçuş operasyonları için ulusal sertifikasyonun zamanında alınamaması riski bulunduğuna işaret edilerek, uçuş operasyonlarının ancak kısıtlamalar altında başlayabileceği aktarıldı.

STM Banner

Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’in Büchel beldesindeki askeri havaalanını 2026 yılına kadar F-35 jetleri için zamanında dönüştürüp dönüştürmeyeceğinin belli olmadığı belirtilen haberde, bu nedenle teslimat takviminde sıkıntıların olabileceği ve bunun da ilave maliyet anlamına geldiği ifade edildi.

Haberde yaşanan bu durumun Alman parlamenterleri de kızdırdığı vurgulandı.

Savunma Bakanı Christiane Lambrecht ile Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) siyaset yapan Andreas Schwarz, yaptığı açıklamada, “Parlamentonun sorunları yeni öğreniyor olması kabul edilemez. Bakanlıktan riskleri nasıl kontrol altına almayı planladığına dair kapsamlı bir açıklama bekliyorum. Burada sadece sorumluluktan kurtulmaya çalışıyorlar.” diyerek bakanlığın tutumunu eleştirdi.

AIM-120C8-F-35

Almanya’nın F-35 Alımı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya 8.4 milyar dolar bedel ile F-35A Lightning II savaş uçağı ve ilgili mühimmatın satışını kapsayan bir yabancı askeri satış kararını, Temmuz 2022’de onaylamıştı.

Söz konusu satış; 35 adet F-35A savaş uçağını, 2 adet yedek F135-PW-100 motorunu, 105 adet AIM-120C-8 AMRAAM Hava Hava Füzesini, 75 adet AGM-158B/B2 JASSM-ER Hava-Yer Mühimmatını, 344 adet GBU-53 SDB-II Hava-Yer Mühimmatını, 162 adet BLU-109 Hava-Yer Mühimmatını, 264 adet MK-82 Genel Maksat Bombasını, 180 adet JDAM Güdüm Kitini, 75 adet AIM-9X Block II+ Hava Hava Füzesini ve ilgili ekipmanları içeriyor.

Almanya Suudi Arabistan’a Silah Satışına Yeniden Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu