Almanya, Ukrayna’ya IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi Verecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Şansölyesi Olaf Scholz, muhalif partilerin ve Kiev yönetiminin isteklerine cevaben Almanya’nın Ukrayna’ya IRIS-T hava savunma sistemi sağlayacağını açıkladı.

Scholz, Almanya’nın Rus işgalinin başından beri 15 milyon mühimmat, 100 bin el bombası ve 5 binden fazla anti tank mayınının Ukrayna güçlerine teslim edildiğini söyledi.

STM Banner

Ukrayna’ya yeterince silah göndermemeleri sebebiyle Alman hükümetine yapılan eleştirilere ise, hükümetinin Rus saldırılarına karşı daha büyük ve efektif silahlar göndermek için büyük bir politika değişikliğine gittiği cevabını verdi.

Scholz ayrıca Biden tarafından açıklanan M142 ve M270 destek paketine Almanya’nın da teknik olarak katkıda bulunacağını açıkladı.

Ukrayna’nın IRIS-T benzeri hava savunma sistemi ihtiyacının 10 batarya civarında olduğu Ukraynalı kaynaklarca belirtiliyor. Ukrayna’ya teslim edilecek IRIS-T SLM sistemlerinin kaç bataryayı kapsadığı ise şimdilik kesin değil, ancak Almanya’nın şimdilik bir batarya gönderebileceği söyleniyor. Ukrayna’nın ihtiyacı olan on civarı bataryanın üretiminin ise yıllar süreceği uzmanlarca söylenmekte.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

IRIS-T SLM hava savunma sistemi IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından hedeflendiriliyorlar.

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine kıyasla karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM, büyük kalibreli roketler ile güdümlü mühimmatlara karşı da savunma yapabilmesiyle diğer sistemlere göre büyük bir kabiliyet artışı sağlıyor.

Şimdiye kadar yok edilen Buk M1 hava savunma sistemlerinin görevlerini alacağı tahmin ediliyor. Yüksek irtifada görev yapan Rus uçakları için önceki sistemlere göre daha büyük tehdit olacak. Aktif radar ve veribağı güdümlü olmaları sayesinde Rus uçaklarının hedef alındıklarını farketmemelerini sağlayacak.

Ukrayna’ya geçtiğimiz aylarda Slovakya envanterinden S-300PS hava savunma sistemi teslimatı da yapılmıştı. S-300PS’lerin ne kadar efektif oldukları konusunda ise herhangi bir bilgi yok.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya ve Yunanistan Arasında Zırhlı Araç Takası


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu