Almanya’dan gecikmeli JASSM-ER füzesi tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, ABD’den 75 adet JASSM-ER Müşterek Havadan Satha Arttırılmış Menzilli Seyir Füzesi tedarik edecek. JASSM-ER füzeleri, F-35 savaş uçağında kullanılacak.

Bild gazetesinin haberine göre bu hamle, Almanya’nın uzun menzilli hassas vuruş kabiliyetlerinin stratejik olarak arttırılması anlamına geliyor. Mevcut Taurus füzelerinin yerini alabilecek olan bu füzeleri satın alma kararı, Almanya’nın daha geniş savunma stratejisiyle uyumlu. Bu stratejinin ipuçları, 2022 yılında Alman hükümetinin ABD’den F-35 savaş uçakları ve beraberinde bu uçaklarla uyumu bir dizi füzeyi satın alma niyetini dile getirmesiyle verilmişti.

STM Banner

Anlaşma, JASSM-ER füzelerinin yanı sıra, Almanya tarafından daha önce sipariş edilen F-35 savaş uçaklarının yeteneklerini güçlendirmek için havadan havaya ve havadan karaya çeşitli mühimmatın tedarikini de içerecek. Ancak “Bild”, JASSM-ER füzelerinin tedarik sürecinin gecikmelerle karşılaştığını ve bu sürecin F-35 ve ilgili mühimmat tedarikinin önceki aşamalarından farklı olduğunu belirtiyor.

JASSM-ER füzeleri için resmi sözleşmenin bu sonbaharda tamamlanması ve Alman Hava Kuvvetleri’nin operasyonel erişim ve hassasiyetinde önemli bir yükseltmenin önünün açılması bekleniyor. Uzun menzili ve stealth özellikleriyle tanınan füzeler, uçakların düşman hava sahasına girmeden hedefleri güvenli bir mesafeden vurmasını sağlıyor.

Lockheed_Martin_AGM-158_JASSM-min

Kısa süre önce ABD, Polonya’ya 1.7 milyar dolar bedel ile 21 adet AGM-158B-2 JASSM-ER Füzesi ile test ve eğitim hizmetlerinin satışını onaylama kararı almıştı.

JASSM-ER Özellikler:

  • Menzil: AGM-158B-2 JASSM-ER, arttırılmış menziliyle öne çıkar. Yaklaşık 1000 kilometre menzile sahip olan bu füze, uzaktaki hedeflere saldırma yeteneği sağlar.
  • Hassasiyet: Gelişmiş güdüm sistemi ve hassas navigasyon teknolojisi sayesinde, füze hedefini yüksek hassasiyetle vurabilir.
  • Operasyonel Kullanım: AGM-158B-2 JASSM-ER, ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Genellikle stratejik bombardıman uçaklarından ateşlenir ve düşman gemilerine karşı saldırı operasyonlarında kullanılır. Ancak F-35 gibi savaş uçakları tarafından da kullanılabilmektedir.
  • Gelişmiş Yetenekler: Bu füze, düşman gemilerine karşı yüksek patlayıcı etkisi ve penetrasyon yetenekleriyle öne çıkar. Ayrıca gelişmiş savunma sistemlerine karşı dirençli olmasıyla bilinir.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu