ALTAY tankının da üretileceği fabrikanın temeli atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC’nin Seri Üretim ALTAY Tankı’nı da üreteceği Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB)’nde yer alan Zırhlı Araç Üretim Tesisi’nin temeli atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan paylaşıma göre; BMC’nin bir süredir kurulumu için çalışmalarını sürdürdüğü Ankara HAB’daki ‘Zırhlı Araç Üretim Tesisi’nin temeli, Nisan ayının ilk haftası içerisinde atıldı.

STM Banner

Temel atma törenine; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Başkan Yardımcıları, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ile SSB ve BMC’den temsilciler katıldı. Öte yandan tören sonrasında, aynı alanda bulunan BMC Power Fabrikası da ziyaret edildi.

ALTAY Tankı bu tesiste üretilecek

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; kısa süre önce Arifiye tesislerinde üretilen ilk iki adet prototip ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim eden BMC, Karasu’daki fabrika yatırımını geçtiğimiz yıllarda iptal etme kararı almıştı. BMC, ALTAY AMT başta olmak üzere bütün zırhlı araçlarını Ankara HAB’daki yeni tesisinde üretmeyi hedefliyor.

BMC-ALTAY-FABRİKA

Konuya ilişkin olarak BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan tarafından geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, “Ankara’da tankın üretimine yönelik yüksek teknolojiye sahip fabrikanın kurulum çalışmaları başladı ve plana uygun olarak devam ediyor. 2025 başına kadar bu faaliyetlerin (TSK testleri ve fabrika kurulumu) tamamını bitirip yıl içinde de seri üretim tanklarının devamını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Umarım herhangi bir gecikme yaşamadan bu süreci tamamlarız.” ifadelerini kullanmıştı.

İlk etapta 85’i Kore motoruyla 250 adet tank üretilecek

Almanya’nın güç grubu ambargosuyla uzun bir süredir seri üretime geçemeyen ALTAY Tankı için BMC, Güney Kore’den güç grubu tedarik etmişti. Alt sistemleri modern muharebe sahasının ihtiyaçlarına göre yenilenen ve şirket tarafından ‘Yeni ALTAY’ olarak isimlendirilen tankın Kore güç grubuyla üretilen 2 prototipi, geçtiğimiz yıldan bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından test ediliyor.

ALTAY-HABER-2

Testlerin olumlu geçmesi durumunda Yeni ALTAY’ın seri üretimine, 2025 yılında başlanılması planlanıyor.

İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet ALTAY Tankı’nın 85 adedinin Kore üretimi, kalan 165 adedinin ise BMC Power tarafından geliştirme ve test süreci devam eden yerli güç grubuyla üretilmesi de planlamalar arasında yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com haberidir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu