ARES 35 FPB KTBK Komutanlığı’na Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla Ares Shipyard tarafından geliştirilen ARES 35 FPB Sahil Güvenlik Botları, KTC Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca tedarik edilen 3 adet Ares FB 35 sahil güvenlik botu, Girne Limanı’nda yapılan karşılama töreniyle KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da tercih edildi. Bu doğrultuda; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Kontrol Botu Projesi kapsamında ilk bot, 2021 yılının ilk yarısı içerisinde denize indirilmişti.

122 adet ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu’nun (105 adedi Sahil Güvenlik Komutanlığı, 17 adedi Emniyet Genel Müdürlüğü) inşasını kapsayan proje, Dünya gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim programı olma özelliğini taşıyor.

ARES Sahil Güvenlik Kontrol Botu

Karbon takviyeli gelişmiş kompozit malzemeden üretilecek botların uzunluğu 11.90 m, genişliği 3.76 m, draftı ise 0,80 metre olacak. Ana sevk sistemi iki adet dizel motor ve su jeti olan platformun, 160 deniz mili menzile, 35 kts (64.82 km/s) maksimum hıza ve 11,85 ton deplasmana sahip olacağı belirtiliyor.

Türk Loydu’nun norm ve kurallarına göre inşa edilecek botlar, Karadeniz’in Kuzeydoğusundaki Artvin’den, Akdeniz’in Güneydoğusundaki Hatay’a kadar Türkiye’nin tüm kıyı bölgelerinde faaliyet göstererek hak ve menfaatlerin korunmasında rol alacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: ARES Tersanesi’den Milli Savunmanın Ardından Milli Enerjiye Destek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu