ASELSAN Albatros Kamikaze İDA’nın gemiyi batırdığı anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen Albatros-S Kamikaze İnsansız Deniz Aracı, gerçek gemi hedefini vurdu. Albatros İDA tarafından vurulan hedef, dakikalar içerisinde battı.

4 Ekim 2023 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilen test sırasında, ASELSAN tarafından geliştirilen Albatros Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA) ile gerçek gemi hedefi vuruldu. Albatros-S ile vurulan gerçek gemi hedefi, dakikalar içerisinde battı.

STM Banner

Test senaryosu kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bayraktar TB2 SİHA tarafından tespit edilen hedefe, 8’li Albatros-S Kamikaze İDA Sürüsü yönlendirildi. Akabinde ise Roketsan desteği ile geliştirilen harp başlığının yüklü olduğu Albatros İDA’lardan bir tanesi, hedefe angajman gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen angajman sonucunda ağır hasar alan 22 metrelik hedef gemi, dakikalar içerisinde battı. Çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef gemi yıkanarak  yakıt ve yağ gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldı.

İlk kez İDA-İHA Müşterek Operasyonu Gösterildi

Test sırasında Bayraktar TB2 SİHA ile Albatros, ilk kez müşterek olarak kullanıldı. Böylelikle dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile İDA sürüsü kamikaze saldırı konsepti gösterilmiş oldu.

Mersin açıklarındaki test; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında anbean takip edildi.

Test, Milli Savunma Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda sorunsuz bir şekilde, başarıyla tamamlandı.

Albatros-Kamikaze-İDA-2

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Milli teknolojilerimiz, Mavi Vatan‘da tarih yazmaya devam ediyor. BAYRAKTAR TB2 ve ASELSAN ALBATROS Kamikaze İDA’nın ortak operasyonuyla denizlerde yeni bir çağı açmış olduk. Ülkemize hayırlı olsun.  Bu başarılı testte emeği geçen tüm mühendislerimizi ve teknik ekibi tebrik ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu