ASELSAN’dan ambargo yanıtı: Kanada’ya kamera satmaya hazırız

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Kanada’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargoyu kaldırmasını ve yerli İHA kameralarında gelinen son aşamayı değerlendirdi.

Karabağ Harekatı’ndan sonra ortaya çıkan haksız ambargoların ardından biz, CATS kameramızı geliştirdik ve SİHA’larımıza entegre ettik. Bugün itibariyle ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı 10’u aştı. Teslim ettiğimiz CATS kamerası sayısı 178’i geçmiş durumda.

STM Banner

CATS’in ardından biz, ‘dünyada bu alanda en iyi ürünü ortaya koyma’ iddiasıyla çalışmalarımızı başlatmıştık. Özellikle SİHA ve İHA üreticilerimizden gelen geri bildirimler, Silahlı Kuvvetlerimizin bize yaptığı geri dönüşler ve bizim bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübelerden aldığımız yetkinlikler ile kamerayı (ASELFLIR-500) geliştirdik.

İHA üreticilerimiz, kamerayı uçurdu. Kendi alanında bilinen meşhur birkaç yabancı ürüne göre her kanalda %20-%30 daha fazla performans gösteren bir kamera olduğu, artık bütün kullanıcılarımızca kabul edilmiş durumda. Lazer işaretleme menzili açısından gerçekten çok hassas bir kabiliyete ulaştı. Böylelikle daha uzaktan görüntüleme yapma imkanına ve daha hassas hedefleme imkanına da kavuşmuş olduk. Şu an içinde bulunduğumuz ayda seri üretim aşamasında. Yakında fabrikadan ilk kullanıcılarına ulaşmış olacak.

ASELFLIR-500’ü Kanada’ya da satabiliriz

Ambargoyla ilgili durumu ise şöyle değerlendiriyorum: Öncelikle Kanada, NATO müttefikimiz. Ambargoyu kaldırmış olmasını, iyi bir adım olarak değerlendiriyorum. Bugüne kadar ambargo koyarak bize bu teknolojiyi kazandırdığı için biz mutluyuz, keyifliyiz. Bu teknolojileri geliştirdiğimiz için gururluyuz. Bizim kameramız, daha iyidir. Kanada başta olmak üzere herkese hizmet vermeye hazırdır.

Geldiğimiz seviye budur. Bunun daha iyisini yapmak için de İnşallah ASELFLIR-600 geliyor. Bu yıl, ASELFLIR-600’ü de uçuracağız. Sonra, TOYGUN diye adlandırdığımız hem KIZILELMA’nın hem ANKA-3’ün hem de KAAN’ın hizmetine girecek daha yüksek bir teknolojiyi, Türk güvenlik güçlerine kazandırmak için ekiplerimiz çalışıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu