AUKUS etkisi: Avustralya’ya Tomahawk satışına yeşil ışık

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya, 200 adet Tomahawk Uzun Menzilli Seyir Füzesi tedarik edecek. ABD’den tedarik edilecek füzeler, 830 milyon dolar bedelinde.

Konuyla ilgili olarak Avustralya Savunma Bakanlığı, 830 milyon dolara mal olacak 200’den fazla Tomahawk seyir füzesinin Avustralya’nın cephaneliğindeki “en güçlü ve teknolojik olarak en gelişmiş” silahlardan bazıları olacağını söyledi.

STM Banner

Avustralya, Çin gibi muhtemel düşmanlarını kol mesafesinde tutmak amacıyla uzun menzilli saldırı yeteneklerine yönelerek büyük bir askeri revizyona girişiyor. Savunma Bakanı Richard Marles yaptığı açıklamada, “Savunma Kuvvetlerimizin, düşmanlarımızı kıyılarımızdan uzakta risk altında tutmak ve bugün içinde yaşadığımız karmaşık ve belirsiz dünyada Avustralyalıları güvende tutmak için ihtiyaç duyduğu yeteneklere yatırım yapıyoruz” dedi.

Hobart Sınıfı Muhripler ile AUKUS Denizaltılarında Taşınacak

The Defense Post’a göre; Tomahawk seyir füzeleri, 1.000 kilometreden (620 mil) fazla bir vuruş menziline sahiptir ve Avustralya Donanması’nın Hobart Sınıfı destroyerleri tarafından taşınacaktır. Bu füzeler, Avustralya’nın dönüm noktası niteliğindeki AUKUS anlaşması kapsamında satın aldığı nükleer güçle çalışacak denizaltılar tarafından da kullanılacak.

Hobart Sınıfı Destroyer
Hobart Sınıfı Destroyer

Avustralya’nın AUKUS müttefikleri olan Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri, Tomahawk füzelerinden oluşan önemli stoklara sahip diğer ülkelerdir.

Savunma Sanayii Bakanı Pat Conroy, “Çoğu kesimin füze çağı olarak adlandırdığı döneme girerken, bunlar Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin Avustralyalıları savunma görevini yerine getirmesi için hayati araçlar olacak” dedi.

Canberra Ocak ayında yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna ordusu tarafından yıkıcı bir etkiyle kullanılan mobil topçu sistemi HIMARS roketlerini de satın alma teklifini kabul ettiğini duyurmuştu. Washington kısa bir süre önce, Ukrayna’daki savaş nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirlerini desteklemek amacıyla Avustralya’nın kendi yerli füze üretim endüstrisini kurmasına yardımcı olacağını açıkladı.

Conroy sözlerine şöyle devam etti: “Bu silahları hızlı bir şekilde kabiliyet kazandırmak için satın alıyoruz. Ancak Avustralya’nın savunma üretim kabiliyetlerini geliştirmenin önemi nedeniyle füzeleri yurt içinde üretme seçeneklerini de değerlendiriyoruz.”

İLGİLİ İÇERİK: Avustralya’dan milyonlarca dolarlık HIMARS alımı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu