Avustralya 40 Taipan helikopterini erken emekli etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya’nın MRH-90 Taipan Helikopter Filosu, planlanandan yaklaşık 1.5 yıl erken emekliye ayrıldı. 40’tan fazla Taipan helikopterinin uçuşu, bir süredir zaten askıya alınmıştı.

Avustralya ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, Temmuz ayında bir helikopterin denize düşerek dört mürettebatın ölümüne yol açmasının ardından MRH-90 Taipan helikopter filosunu planlanandan önce emekli ettiğini duyurdu.

STM Banner

40’tan fazla Taipan helikopterinden oluşan filo, Whitsunday Adaları açıklarında savaş oyunu tatbikatları sırasında meydana gelen gece kazası soruşturulurken yere indirilmişti. Helikopterlerin, 2024 yılı sonunda emekliye ayrılması planlanıyordu.

Yerlerini Black Hawk’lar alacak

Bu yılın başlarında Avustralya hükümeti, tahmini maliyeti 1.9 milyar dolar olan 40 adet UH-60M Black Hawk helikopteri satın aldığını duyurdu. Satın alım; 40 adet UH-60M Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’ni, 80+8 adet T-700-GE-701D Turboşaft Motoru, 44 adet AN/AAR-57 Karşı Füze İkaz Sistemi (CMWS)’ni ve ek bir dizi ekipmanın satışını içeriyor.

uh-60m

Avustralya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Taipan’ların “uçuş operasyonlarına geri dönmeyeceği” belirtildi. Hükümet, Taipan’ların yerine 40 adet Sikorsky UH-60M Black Hawk helikopterinden oluşan yeni bir filo kurduğunu ve bunlardan üçünün Eylül ayında uçmaya başladığını söyledi.

Savunma Bakanı Richard Marles “Hükümetin en büyük önceliği halkımızın güvenliği ve refahıdır. Bu yılın başlarında hayatını kaybeden dört askerin ailelerine ve daha geniş savunma camiasına destek olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Avustralyalı yetkililer daha önce Avrupa yapımı Taipan’lardan şikâyetçi olmuş, bakım ve yedek parça teminindeki güçlükleri dile getirmişlerdi. Filo, bu yılın başlarında bir gece eğitim tatbikatı sırasında helikopterlerden birinin motor arızası yaşaması ve mürettebatın okyanusa atlamak zorunda kalmasının ardından bir ay süreyle yere indirilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, The Defense Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu