Azerbaycan Su-25 modernizasyonunda kritik gün bugün

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Su-25 uçaklarının modernizasyon projesinde kritik gün bugün. Türk savunma sanayii tarafından modernize edilen Su-25 uçağı, bugün atış gerçekleştirecek.

2. Karabağ Harekatı’nda aktif olarak görev yapan Azerbaycan’a ait Sovyet yapımı Su-25 Yakın Hava Desteği Uçakları, bir süredir Türk savunma sanayii tarafından modernize ediliyor. Yapısal ve aviyonik modernizasyondan geçirilen Su-25’lere, Türk yapımı hassas mühimmat entegrasyonu da gerçekleştirildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Azerbaycan ile Su-25’lerin modernizasyonu ve belirli silah sistemlerinin entegre edilmesi için projelerimiz var. Bu projeler hayata geçiyor.” ifadelerine yer verildi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TÜBİTAK-SAGE tarafından Azerbaycan’a ait Su-25 uçaklarına, yine SAGE tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegrasyonu gerçekleştirildi. Su-25 kısa süre önce ilk kez KGK-83 atışı gerçekleştirdi. Bugün ise Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un da aralarında bulunduğu üst düzey bir heyet üzerinde atış, tekrarlanacak.

Su-25-KGK
Fotoğraf: Cem Doğut

Edindiğimiz bilgilere göre; atış, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkış yapacak bir Su-25 tarafından gerçekleştirilecek. Konya’daki atış sahasına gerçekleştirilecek KGK-83 atışının ardından Azerbaycan Su-25 Modernizasyonu Projesi’nin ilk fazı tamamlanmış olacak. Belirli sayıdaki Su-25 uçaklarına, TÜBİTAK-SAGE tarafından KGK-83 entegrasyonu gerçekleştirilecek. Söz konusu atış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından da takip edilecek.

Azerbaycan Su-25 Projesi ile Türkiye, NATO standardında bulunan milli bir mühimmatını Sovyet menşeli uçağa entegre etmiş olacak. Bu kabiliyetin, ihracat için önem arz ettiği üzerinde duruluyor.

KGK Genel Özellikler

  • Açılır kanat bütünü ile uzun menzil
  • Tüm hava şartlarında gece gündüz görev yapabilme
  • Tümleşik ANS/KKS (İng. INS/GPS şifreli yazılım desteği) hassas vuruş kabiliyeti
  • F-16C Blok 40 ve F 4E / 2020 savaş uçaklarına uyumluluk
  • Seçilebilir vuruş açısı
  • Fırsat hedeflerine taarruz
  • Yol noktası takip edebilme
  • MIL STD 1760 uyumluluğu

Artırılmış Menzil

KGK Yüksek irtifadan atıldığında azami 60 deniz mili (110km+), düşük irtifadan atıldığında ise azami 20 deniz mili (37km+) menzile ulaşabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu