Bakan AKAR: “2 A400M, Ukrayna’da”

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 A400M Nakliye Uçağı’nın Ukrayna’da olduğunu açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki A400M tipi nakliye uçağının Ukrayna’da kaldığına yönelik haberler hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, “24 Şubat akşamı insani yardım maksadıyla iki A400M uçağımızı gönderdik. Aynı zamanda oradaki vatandaşlarımızın da tahliyesini planlamıştık.

STM Banner

Oraya vardıktan sonra hava sahasının kapatılması nedeniyle Borispol Havaalanı’nda iki uçağımız şu anda bekliyor. Bu konuda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla temaslarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Olası bir ateşkes durumunda uçakların emniyetli şekilde Türkiye’ye getirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü aktaran Bakan Akar, “Uçaklarımızın olabildiğince emniyetini sağlamaya yönelik yakın temasımız devam ediyor. Ayrıca uçak mürettebatımız da şu anda Büyükelçiliğimizde misafir edilmekte. İlk fırsatta uçaklarımızı tahliye edeceğiz. Bu sırada eğer imkân olursa oradaki vatandaşlarımızın da Türkiye’ye tahliyesi mümkün olacak.” dedi.

A400M

Türk Hava Kuvvetleri’nin en modern nakliye uçakları olan Airbus A400M’den, şu ana kadar 93 adet üretildi. Üretilen uçakların 9 adedi ise Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Halihazırda 81 uçağın daha teslimatı planlanmakta olup, Türk Hava Kuvvetleri’ne de 1 adet daha A400M teslim edilecektir. Uçağın bazı kritik parçaları, Türk savunma sanayii tarafından üretilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’den Ukrayna’ya Yeni Bayraktar TB2 SİHA Teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu