Baltık Ülkeleri’nden Ukrayna’ya Javelin ve Stinger Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Baltık ülkeleri Ukrayna’ya kendini savunması amacıyla Javelin tanksavar mühimmatları ve Stinger uçaksavar füzeleri gönderecek.

Letonya, Litvanya ve Estonya tarafından ortak olarak yapılan açıklamaya göre üç Baltık ülkesi Ukrayna’nın kendisini olası Rus işgalinden koruması için ülkeye Javelin tanksavar sistemleri ve Stinger MANPADS sistemleri gönderecek.

STM Banner

Üç Baltık ülkesi Ukrayna’ya aynı zamanda çeşitli kişisel askeri ekipmanlar da yollayacak.

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rusya’dan Ukrayna sınırındaki gerilimi azaltmasını şiddetle tavsiye ettiğini ve Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Baltık ülkelerinin Ukrayna’ya olası Rus işgali karşısında Amerikan üretimi silahları verme talebine onay vermişti.

İhracat kontrol düzenlemeleri uyarınca, ülkeler Amerika Birleşik Devletleri’nden aldıkları silahları üçüncü şahıslara veya ülkelere devretmeden önce Dışişleri Bakanlığından onay almak zorunda.

Estonya, kendi envanterinden Ukrayna’ya destek amacıyla Javelin tanksavar füzeleri verecek. Litvanya ise Stinger MANPADS vermeyi planlıyor.

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Ukrayna’nın envanterinde halihazırda ABD tarafından hibe edilen Javelin tanksavar mühimmatları yer alıyor ancak Stinger, Ukrayna ordusu için bir ilk olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Baltık Ülkeleri Ukrayna’ya Kendi Envanterlerinden Silah Verecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu