Bangladeş’e BORAN Obüsü teslimatı: Tarihte bir ilk

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE, Bangladeş’e yönelik BORAN Obüsü teslimatına başladı. BORAN Obüsü’nün ihracatı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olma özelliğine sahip.

105mm BORAN Havadan Taşınabilir Obüs’ün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatları devam ediyor. Son olarak EFES 2024 Tatbikatı sırasında da kullanılan BORAN Obüsü, MKE A.Ş. tarafından 2 farklı ülkeye de ihraç ediliyor. Bu kapsamda, 18 adet BORAN Obüsü siparişi veren Bangladeş, obüslerin kabul faaliyetlerini tamamladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak MKE A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Obüs ihracatı olarak bir Asya ülkesine teslim edilecek olan BORAN’ın, Karapınar Atış Alanında yapılan “Sevkiyat Öncesi Test ve Muayene İşlemleri” başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Şu ana kadar BORAN obüsüyle ilgili olarak 150’ye yakın sipariş olduğu değerlendiriliyor. 100’den fazla obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

BORAN Obüsü

105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE A.Ş. tarafından; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.

BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreden fazla menzile, 6 atım/dakika atım hızına ve 105 milimetrelik namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan obüs, 1 dakikadan az bir sürede atış pozisyonu alabilmektedir.

Atış kontrol sistemi ile birlikte toplam ağırlığı 1780 kilogram olan obüs, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir.

Obüs, 8 saat boyunca kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilmektedir. Atış Kontrol Sistemi, GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.

BORAN Obüsü

Boran Obüsü özellikleri şu şekilde:

105 mm/30 cal Silah Sistemi,
Uzun Menzilli Mühimmat ile 17 km etkili menzil,
6400 milyeme atış yapabilme,
5 adet mürettebat ile kullanım,
6 atım/ dk hız ,
-32/+44 °C çevre koşullarında kesintisiz 8 saat çalışma,
1 dk’dan az bir sürede atışa hazır hale gelebilme,
Toplam ağırlık 1760 Kg (Atış Kontrol Sistemi dahil),
Sikorsky S-70 ile harici yük, Chinook helikopterleri ile dahili yük ve çok çeşitli hafif araçlarla taşınabilme,
Boran -3°, +70° yükseliş ve 8° sağ-sol yanca atış kabiliyeti,
Atış Kontrol Sistemi , İlk Hız Ölçüm Radarı, ANS, Atış Kontrol Bilgisayarı, Nişancı Görüntüleme Ünitesi, Panoramik Top Dürbünü, Batarya Alt Sistemleri bulunmaktadır.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu