Başkan DEMİR’den ‘İkinci Parti S-400’ Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

TRT HABER’e konuk olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Bizler, masaya 2 sistem için oturduk. Proje, tek bir proje. Bir proje yaptık, ikinci bir projeyi yapacak değiliz. Biz bunun 1’inci partisini aldık, 2’nci partiyi de hemen akabinde teslim alabilirdik ancak orada bu sürecin önemli parametrelerinden bir tanesi teknoloji transferi ve ortak üretimdi.

STM Banner

Bu konudaki müzakerelerin biraz zaman alması neticesinde sürecin devamı zamana yayıldı. Türkiye ikinci sistemi de alacağım diye inatlaşıyor algısı doğru değil. Biz başından beri 2 sistem için masaya oturduk.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin S-400 HSFS Tedarik Süreci

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma ile Türkiye, Rusya’dan S-400 tedariki gerçekleştiren ilk NATO ülkesi oldu.

Türkiye'ye ait S-400 Hava Savunma Sistemi
Türkiye’ye ait S-400 Hava Savunma Sistemi

Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren parçaların teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Ankara’nın Rus yapımı sistemi satın alma kararında karşılık ABD, oldukça sert tepki verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim 2020 yaptığı açıklama ile  Ankara’nın Washington’un baskısına rağmen S-400 sisteminden vazgeçmeyeceğini söyledi.

F-35-Lightning-II

Bu tepkilerin sonucunda ABD, Türkiye’ye F-35 Lightning II savaş uçaklarının teslimatına yönelik olarak Aralık 2020’de ambargo uyguladı.

Temmuz 2021’de Rusya’nın devlete ait silah satıcısı Rosoboronexport’un (devlet teknoloji şirketi Rostec’in bir parçası) CEO’su Alexander Mikheyev, MAKS-2021 Air Show esnasında gazetecilere verdiği demeçte, Rosoboronexport’un Türkiye’ye bir S-400 partisi daha teslim edilmesinin gündemde olduğunu açıkladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER Hava Savunma Sistemi’nin Filo Yapısı Açıklandı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu