Bir Avrupa ülkesi daha Türkiye’den SİHA tedarik etme yolunda

Roketsan-ATMACA-Banner

Portekiz, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedariki için BAYKAR ile görüşmelere başladı. Gelişmeyi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı esnasında Çavuşoğlu, Türkiye-Portekiz savunma sanayii ilişkilerine de ayrı bir parantez açarak değindi.

STM Banner

Bakan Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, Portekiz ile ciddi bir potansiyel var. Bugün firmalarımızı karşılıklı yatırım için teşvik etme konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi işbirliğini görüştük. BAYKAR ile Portekiz arasında görüşmelerin başlamış olduğunu da öğrendim.” ifadelerine yer verildi.

BAYKAR, şu ana kadar 28 ülke ile Bayraktar TB2 SİHA ve 5 ülke ile ise Bayraktar AKINCI SİHA ihracatı için sözleşme imzaladı. Türk SİHA’ların NATO ve Avrupa’daki ilk ihracat kullanıcısı ise kısa süre önce Bayraktar TB2 SİHA’ları teslim alan Polonya olmuştu. Öte yandan SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; İtalya gibi gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere Avrupa’dan birçok ülke, Türkiye’den SİHA tedarik etmek için çeşitli temaslarda bulunuyorlar.

Ukrayna, Romanya, Polonya ve Arnavutluk, şu anda Türkiye’den SİHA tedarik eden veyahut etmeye karar veren bilinen bölge ülkelerini oluşturuyorlar. Ancak henüz açıklanmayan ülkeler de olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu