Boeing Dev AH-64E Apache İhalesini Kazandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing, ABD ve uluslararası müşteriler için 184 adet AH-64E Apache taarruz helikopteri inşa etmek üzere 1,9 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

Dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden biri olan Boeing, ABD ve Avustralya Ordusu dahil olmak üzere çeşitli müşterileri için 1,9 milyar dolar değerinde 184 adet AH-64E Apache taarruz helikopteri üretim sözleşmesi imzaladı. Sözleşme, gelecekteki opsiyonel alımlarla birlikte 3,8 milyar doların üzerine çıkma potansiyeline sahip.

STM Banner

Sözleşme, 2021’de yeni saldırı helikopteri olarak 29 adet AH-64E Apache satın alacağını açıklayan Avustralya Ordusu için ilk AH-64E’leri içermekte. ABD Dışişleri Bakanlığı, 2021 yılı içerisinde Avustralya’nın talebini onaylamıştı.

ABD Ordusu sözleşme kapsamında 130 adet AH-64E teslim alırken, sipariş veren diğer ülkeler ise 54 helikopter teslim alacak. 54 helikopterin 29 adeti Avustralya Ordusu için üretilecekken, kalan 25 helikopterin hangi ülke veya ülkeler için üretildiğini belirtilmedi.

Sözleşmeye ilişkin konuşan Boeing Taarruz Helikopteri Programları Başkan Yardımcısı Christina Upah, “En yeni Apache müşterimiz olan Avustralya Ordusunu büyük bir memnuniyet ile karşılarken aynı zamanda ABD Ordusunun saldırı filosunu geliştiriyoruz. Bu çok yıllı sözleşme, dünya çapında Apache’lere olan ihtiyacı vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz aylarda ise Polonya, 96 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri tedariki için ABD’ye talepte bulunmuştu. Polonya, teknoloji transferi talebini de ABD’ye iletmişti. Ancak ABD tarafından bu talebe yapılan dönüşün sonucu henüz bilinmiyor.

Daha önce Polonya savunma sanayii sektörünün çatı kuruluşu PGZ, lisans altında Sikorsky S-70i Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’nin lisans altında üretimine başlamıştı. Teknoloji transferi kapsamında AH-64E’lerin de PGZ tarafından üretileceği tahmin ediliyor.

AH-64 Apache

AH-64E, AH-64E Apache Guardian, Apache Guardian, Boeing, Apache Taarruz Helikopteri

Boeing tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 30 Eylül 1975 yılında gerçekleştiren AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan AH-64E Apache Guardian, ilk olarak 2011 yılında hizmete girdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya, Hindistan ve son olarak Avustralya tarafından tercih edilen AH-64E’den şu ana kadar yaklaşık 500 adet teslim edildi. Son sipariş ile birlikte bu sayının 700’lere yaklaşacağını söylemek mümkün.

Heikopter; azami 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral, Sidearm) taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi’nde kritik süreç başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu