Çad’ın Silahlı HÜRKUŞ uçakları kol uçuşunda görüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Çad Hava Kuvvetleri, Silahlı HÜRKUŞ uçaklarını aktif olarak kullanıyor. CİRİT ve MAM-L mühimmatı yüklü uçaklar, kol uçuşunda görüntülendi

Türk savunma sanayiinden önemli tedarik gerçekleştiren Çad, kısa süre önce TUSAŞ’tan 3 adet Silahlı HÜRKUŞ Uçağı ile 2’şer adet ANKA ve AKSUNGUR SİHA tedarik etmişti. Hava araçlarının yanında Türk mühimmatını da tedarik eden Çad, ürünleri aktif olarak kullanmaya başladı.

STM Banner

Son olarak Çad Hava Kuvvetleri’ne ait Silahlı HÜRKUŞ uçaklarının, kol uçuşu gerçekleştirdiği görüntülendi. Sosyal medyaya yansıyan videoda, HÜRKUŞ uçaklarının bir tanesinde Türk SİHA’ları tarafından da yoğun olarak kullanılan MAM-L güdümlü bombası ve diğerinde ise 4’lü CİRİT Lazer Güdümlü Füze Lançeri bulunduğu görüldü. Her ikisi mühimmat da Roketsan tarafından üretiliyor.

Çad tarafından tedarik edilen Silahlı HÜRKUŞ uçaklarının her kanadında, 2 adet silah istasyonu bulunuyor. Öte yandan uçağın gövde altındaki faydalı yük istasyonunda ise elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi taşınıyor. MAM-L ve CİRİT gibi lazer arayıcı başlıklı mühimmat için ihtiyaç duyulan lazer işaretlemeyi, gövde altındaki bu sistem gerçekleştiriyor.

HÜRKUŞ’un taarruz uçağı konfigürasyonu olan HÜRKUŞ-C’nin ise her bir kanatta 3 adet silah istasyonuna sahip olması bekleniyor.

HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı

Hassas ve Maliyet Etkin Çoklu Görev Çözümü HÜRKUŞ-C, hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı, günümüz dünyasının muharebe alanlarındaki asimetrik tehditlere karşı düşük maliyetli, esnek bir çözüm sunmaktadır.

HÜRKUŞ-HYEU
HÜRKUŞ-HYEU

HÜRKUŞ’un sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde 7 harici yük istasyonuyla HÜRKUŞ-C, kullanıcılarına; yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında, zorlu görevleri gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek olan 1500 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesi sunmaktadır.

Genel Özellikler

  • Zırhlandırılmış Yapı
  • Kendini Koruma Sistemleri
  • Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler
  • EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
  • Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
  • Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği
HARİCİ YÜK KAPASİTELERİ
Genel Maksat Bombaları
Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
12,7 ve 20 mm top sistemleri
2,75 inç roket çeşitleri
Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
Harici Yakıt Tankları

SSB’den 40 adet HÜRKUŞ-B siparişi: Mayıs 2025’e envanter


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu