‘Concorde’un Oğlu’ İçin Geri Sayım

Roketsan-ATMACA-Banner

Hava yolculuklarında yeni dönem için geri sayım başladı. ‘Concorde’un Oğlu’ olarak adlandırılan süpersonik jet ile şu anda 10 saat 40 dakika olan İstanbul New York uçuşunun 5 saate düşecek.

Süpersonik seyahat geri dönüyor. ‘Concorde’un Oğlu’ olarak adlandırılan süpersonik jet için geri sayım başladı. Boom Supersonic tarafından üretilen Overture, en hızlı ticari jetlerin iki katından fazla olan yaklaşık 2 bin kilometre/saat (Mach 1.7) hıza ulaşarak hava yolculuklarının süresini hatırı sayılır düzeyde azaltacak.

STM Banner

Söz konusu uçağın kullanıma girmesi ile şu anda 10 saat 40 dakika olan İstanbul New York uçuşunun 5 saate düşecek. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 2029 yılında ilk seferini yapması beklenen uçak için American Havayolları harekete geçti.

Şirket salı günü, 20 adet 65-80 arasında yolcu kapasitesine sahip Overture siparişi verdi. Daha önce Virgin Atlantic 10 adet, United Havayolları ise 15 adet sipariş vermişti. Şirket şimdiye kadar 6 milyar dolarlık ön sipariş aldıklarını duyurdu.

BİLET FİYATLARI BELLİ OLDU

Overture

Aynı habere göre, Londra – New York arası uçuş için yolcuların tek yön için 1750 sterlin ( 27 bin 140 lira) ödemeleri gerecek.

Overture’un özellikleri şöyle;

  • Uzunluk: 201 fit
  • Kanat Açıklığı: 106 fit
  • Yükseklik: 36 fit
  • Menzil: Tam yük ile 4 bin 250 Deniz Mili / 7867 Kilometre

Azami 60 bin fit yükseklikte uçabilecek uçakta ‘gürültü azaltma sistemi’ de kullanılacak. Şirket, Overture’ın gövdesini performansına katkıda bulunmak amacıyla mümkün olduğunca aerodinamik olarak tasarladı.

Uçak geleneksel malzemelerden daha hafif ve daha güçlü karbon kompozit malzemelerden üretilecek ve yakıt olarak yüzde yüz sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ T-70 Helikopterinin Teslimat Tarihini Açıkladı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu