Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘F-16 Blok 30 ÖZGÜR’ brifingi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 6 Ocak 2022 tarihinde icra edilen “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı” ile TUSAŞ’taki kritik tesislerin açılışı yapıldı. Tesisleri gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi’ni inceledi.

6 Ocak Perşembe günü TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki ana yerleşkesindeki kritik tesislerin açılışlarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TUSAŞ ürünlerini yakından inceledi. Ürünler ile ilgili olarak TUSAŞ yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kısa sunumlar gerçekleştirdi.

STM Banner

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncülüğünde TUSAŞ tarafından yürütülen ÖZGÜR Projesi ile F-16 Blok 30 uçaklarının modernizasyonu hedeflenmektedir.

Özgür Projesi ilk başladığı yıllarda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM savaş uçakları, dönemin muharebe şartlarına karşı demode olmaya başlamıştır. Blok 30’ları modernize etmek veya yerlerine ek F-16 alımı yapmak üzere iki farklı seçeni bulunan Türk Hava Kuvvetleri, F-16 Blok 30’ları modernize etme kararı aldı. ÖZGÜR Projesi, ŞİMŞEK ve IŞIK modernizasyonlarından sonra üçüncü milli modernizasyon projesidir.

F 16 Blok 30 ÖZGÜR
F 16 Blok 30 ÖZGÜR

Proje kapsamında, 35 adet F-16 Blok 30 uçağının milli aviyonikler ve milli OFP yazılımına sahip özgün bir görev bilgisayarı ile donatılması amaçlanmaktadır.

Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından 2020 yılı sonunda SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, ÖZGÜR Projesi’nin ilk uygulamasının başarılı olduğu açıklandı. Geçtiğimiz yıl Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN tarafından yapılan açıklamada ise proje kapsamında seri üretime hazırlanıldığı belirtildi. 2022 yılı içerisinde F-16 ÖZGÜR Projesi’nin, seri modernizasyon fazına geçilmesi planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak’ın (MMU) İlk Üretilen Parçaları Sergilendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu