Cumhurbaşkanı Erdoğan MİLDEN İçin Tarih Verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Denizaltı (MİLDEN) için tarih verdi. Erdoğan, MİLDEN için inşa faaliyetlerine 2025 yılında başlanılacağını açıkladı.

Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLDEN Milli Denizaltı Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, MİLDEN’in 5-6 yıl içerisinde teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Milli dizayn ve milli sistemlerden oluşacak olan milli denizaltımız MİLDEN için hazırlıklarımız devam ediyor. MİLDEN’in inşasına, 2025 yılında GÖLCÜK’te başlayacağız. MİLDEN’i 5-6 yıl içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Milli Denizaltı MİLDEN Projesi

TCG PİRİREİS
TCG PİRİREİS

MİLDEN Projesi için kısa süre önce Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bir yapılanma oluşturuldu. Bu doğrultuda; Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda, Deniz Kuvvetleri’nin seçkin mühendislerinden oluşan bir ofis kuruldu. MİLDEN’in tasarım faaliyetlerinin, 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesinden (YTDP) elde edilen tecrübelerin, MİLDEN Projesinde kullanılması planlanıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında halihazırda inşa faaliyetleri devam eden ilk denizaltı 2022 yılında, son denizaltı ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi ile Türk Donanması, 6 adet modern denizaltıyı envanterine katacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG PİRİREİS Denizaltısı Mavi Vatan ile buluştu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu