Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ULAQ SİDA seri üretimde”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’nın seri üretime geçtiğini açıkladı. ULAQ SİDA, envantere girmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımda, “İlk silahlı insansız deniz aracımız ULAQ’ın seri üretimine başladık.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Erdoğan’ın sosyal medya paylaşımında kullandığı görselde, ULAQ SİDA’nın Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ) ile ULAQ Denizaltı Savunma Harbi (SİDA) İnsansız Deniz Aracı’na yer verildi.

STM Banner

ULAQ SİDA

Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi iş birliğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk SİDA’sı ULAQ, bilindiği üzere ilk atış testini Mayıs 2021’de gerçekleştirmişti. Roketsan üretimi CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistem ile gerçekleştirilen atış testi esnasında ULAQ, salvo şekilde iki adet CİRİT Füzesi ateşlemiş ve hedefini başarıyla imha etmişti.

SİDA’nın ardından ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Elektronik Harp (EH) gibi farklı konfigürasyonlarını geliştirme faaliyetlerine devam eden Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi, son olarak ULAQ’a 12.7mm çapında Uzaktan Komutalı Silah Sistemi entegre etti. Böylelikle daha önce CİRİT ve L-UMTAS Füzeleri’ni atma kabiliyeti kazanan ULAQ SİDA, 12.7mm’lik UKSS de kullanabilir duruma geldi. 12.7mm UKSS entegre edilen ULAQ konfigürasyonuna ise “ULAQ Üs/Liman Savunma Botu” adı verildi.

ULAQ’ın Yapısı ve Kullanım Alanları

400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilecek.

ULAQ’ın İhracat Potansiyeli

Meteksan Savunma, ULAQ SİDA ve ULAQ DSH için iki ülke ile önemli ihracat görüşmeleri gerçekleştiriyor. ULAQ’ın, kısa süre içerisinde Avrupa’da kullanıma alınması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seri üretime girdiği açıklanan ULAQ SİDA’nın, bu yıl içerisinde Türk Donanması’nın hizmetine sunulacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ULAQ DSH Adalar Denizi’nde Neleri Değiştirecek?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu