Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan savunma sanayii için kritik mesaj

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Türk savunma sanayii sektörü için kritik mesajlar verdi. Erdoğan, TSK’nın modernizasyon faaliyetlerine değindi.

Kabine Toplantısı sonrasında kamuoyuna seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk savunma sanayii sektörü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon faaliyetleri hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, savunma sanayiindeki faaliyetlere hızla devam edileceğini vurguladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye hayatta kalabilmek için savunma sanayiinde güçlü olmak, sürekli kendini geliştirmek zorundadır.

Diğer türlü, çekile çekile 780 bin kilometrekareye sıkıştığımız mevcut vatan topraklarını bile bize çok göreceklerini gayet iyi biliyoruz. Bu gerçeğin farkında olarak; kimseye düşmanlık etmeden, ordumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Savunma ve güvenlik bütçesinde artış

Türkiye’nin uzun bir süredir 20 milyar doların altında seyreden savunma ve güvenlik bütçesinde, 2024 yılında dikkat çekici bir artış yaşanacak. Türkiye’nin 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 10.2’si, savunma ve güvenliğe ayrılacak. Bütçe, tahminen 30 milyar doların üzerine çıkmış olacak.

Savunma ve güvenlik bütçesinde yaşanacak olan bu artış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamalarla da paralellik gösteriyor. Savunma ve güvenlik bütçesinin büyük bir kısmının, yeni savunma sanayii platform ve sistemlerinin tedarikine ve mevcut projelerin fonlanmasına ayrılması bekleniyor.

TCG ANADOLU’ya kardeş: TCG TRAKYA

TCG-ANADOLU-L400

Öte yandan TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’ne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İspanyollarla tekrar bir anlaşma yapacak, bunun (TCG Anadolu) bir üst versiyonunu ülkemize kazandırmak suretiyle uçak gemilerimizi inşallah 2’ye çıkaracağız.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsini geçirdiği 2’nci geminin, bir süredir gayriresmi bir şekilde adı anılan ‘TCG TRAKYA’ olabileceği üzerinde duruluyor. TCG TRAKYA’nın tıpkı TCG ANADOLU gibi bir LHD mi yoksa daha büyük bir platform mu olacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu