Cüneyt Kenger: “Yüzlerce motor üretme kapasitemiz bulunuyor”

Roketsan-ATMACA-Banner

Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger, füze platformlarına güç verecek motorlar için yılda yüzlerce adet üretim kapasitelerinin olduğunu açıkladı.

Milli füze platformları için Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3200 ve KTJ-1750 Turbojet Füze Motorları, kendilerini uçuş testlerinde kanıtlamaya devam ediyor. Seri üretim teslimatları başlayan turbojet füze motorları için Kale Arge’nin yılda yüzlerce motor üretime kapasitesi bulunuyor.

STM Banner

ATMACA ve KTJ-3200’ün ilk uçuşu

SavunmaSanayiST’nin sorularını yanıtlayan Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger, kısa süre önce gerçekleştirilen atış testi sırasında KTJ-3200 Turbojet Füze Motoru’nun, ATMACA Gemisavar Füzesi’nde başarıyla kullanıldığını vurguladı.

Röportajın Tamamı:

Kenger, “Gayet başarılı bir uçuş oldu, motorumuz kendisinden istenen performansı ziyadesiyle yerine getirdi. Gayet uzun bir uçuşu ve çok zorlayıcı bir uçuş profilini başarıyla tamamladı. Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın ve paydaşlarımız olan TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan’ın destekleri, Kale Grubu’nun sabrı, bu motoru geliştirmemizde çok etkili oldu.” dedi.

KTJ-1750, ÇAKIR ile bir kez daha havalandı

ÇAKIR Füzesi’ne kullanılan KTJ-1750 motoruna değinen Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger, “2 yıl gibi kısa bir sürede geliştirdiğimiz KTJ-1750 motorumuz, ÇAKIR Füzesi ile ikinci atışını da başarıyla gerçekleştirdi. Uçuşta motorumuzun performans açısından değerlendirildiğinde, bütün komutlara anlık, istenildiği gibi ve %100 uyduğunu görüyoruz.

“Dünyada muadili yok”

KTJ-1750
KTJ-1750

KTJ-3200 motorumuzun dünyada rakipleri var. Fakat KTJ-1750’nin dünyada muadili yok. Benzer füzelere takılan turbojet motorlar, hem daha fazla yakıt sarfediyorlar hem daha ağırlar hem de itkileri KTJ-1750’ye göre daha az.” dedi.

“Yılda yüzlerce motor üretebiliriz”

Kale Arge’nin üretim kapasitesine değinen Cüneyt Kenger, şu açıklamalarda bulundu: “Motorlarımızın seri üretimde parçalarının yaklaşık %70’ini Kale Havacılık üretiyor, yurt içindeki diğer tedarikçilerimiz de geri kalan %30’unu üretiyor. Bu parçalar, Kale Arge’de entegre ediliyor, monte ediliyor, testleri yapılıyor ve müşterimize Kale Arge tarafından sevk ediliyor.

Kapasite olarak yılda yüzlerce motor üretme kapasitemiz bulunuyor. Motorlarımızın ihraç edilmesiyle birlikte kapasitemiz daha da artacak. Bu kapasiteyi arttırma çalışmalarımız devam ediyor.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu