Czechoslovak Group’un gözü savunma devi Kinetic’te

Roketsan-ATMACA-Banner

Çekoslovak Grubu (CSG), ABD’nin en büyük hafif silah mühimmatı üreticilerinden biri olan Kinetic’i satın almayı hedefliyor. CSG, teklifini 2 milyar dolara yükseltti.

Kinetic’in ana şirketi Vista Outdoor, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Çekya merkezli CSG’nin teklifini 40 milyon dolar artırarak 2 milyar dolara yükselttiğini duyurdu. Vista ayrıca Dallas merkezli yatırım şirketi MNC Capital Partners’tan da bir teklif aldı. Yatırım şirketi, Vista’nın açık hava spor ekipmanları işi de dahil olmak üzere tüm faaliyetlerini 3 milyar dolara devralmak istiyor.

STM Banner

Vista, CSG’nin çoğunlukla avcılar ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan tabanca ve tüfekler için mühimmat tedarik eden Kinetic için yaptığı son teklifin, Vista hissedarlarına yapılacak nakit ödemeyi de bir önceki teklife göre yüzde 12.5 oranında artırdığını belirtti.

CSG’nin teklifi geçtiğimiz Ekim ayında duyurulduğundan bu yana Washington’da, yabancı mülkiyetin iç güvenliği tehdit edebileceği gerekçesiyle Çek şirketin teklifinin yasal olarak onaylanmasını engellemeye çalışan Cumhuriyetçi politikacıların başını çektiği siyasi bir tepkiyi tetikledi.

M16, M16A4, M16A1, M16A2, M16A3, FN America LLC

Prag merkezli CSG, Orta Avrupa’nın en büyük mühimmat üreticisi ve aynı zamanda 2022 yılında İtalyan Fiocchi’yi devralmasının bir parçası olarak ABD’de iki mühimmat fabrikasına sahip.

Olası devralma eleştirilerin hedefinde

Anlaşmayı eleştirenler, küresel mühimmat sıkıntısının Amerika’daki ürünlerin bulunabilirliği üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişelerini de dile getirdiler. CSG, Ukrayna için mühimmat satın almak üzere Çek hükümeti öncülüğündeki batı girişimine yardım eden silah grupları arasında yer alıyor.

Çek grup Kinetic’in ürünlerinin ABD pazarında satılacağını taahhüt etti.

Vista Pazartesi günü yaptığı açıklamada “CSG, ABD üretimine ve Amerikan işgücümüze güçlü bir bağlılık ve tedarik zinciri mükemmelliği, mühimmat üretimi ve NATO ve müttefik ülkelere destek konularında derin bir uzmanlık getiriyor” dedi.

HK416F

CSG, Kinetic için teklifini yükselttikten sonra daha fazla yorum yapmayacağını söyledi.

Kinetic teklifinin halen ABD Yabancı Yatırım Komitesi tarafından onaylanması gerekiyor. Yasal incelemenin bu hafta tamamlanması ve Vista’nın hissedarlarının 2 Temmuz’da Kinetic’in devralınması için toplanıp oy kullanması bekleniyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı ve sahibi Michal Strnad, CSG’nin hükümet silah sözleşmelerine olan bağımlılığını, yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin silah sahibi olduğu Amerika’daki sivil taleple dengelemek için ABD’deki en büyük Çek satın alımını tamamlamak istiyor.


Kaynak: Financial Times, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu