Dendias Yunanistan’ın F-35 tedarikindeki son durumu açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, bir süredir F-35 Lightning II savaş uçağı tedarik etmek amacıyla ABD ile müzakerelerde bulunuyor. Yunan Savunma Bakanı Dendias, son durumu açıkladı.

Dendias’a göre; Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı tedarik programı için prosedürler devam ediyor. Bu doğrultuda Teklif ve Kabul Mektubu (LOA)’nun düzenlenmesi faaliyetleri, son aşamada. LOA’nın yakında ABD’ye gönderilmesi bekleniyor.

STM Banner

Öte yandan Yunanistan Savunma Bakanlığı, olası F-35 tedarikin getireceği mali yük için Ekonomi Bakanlığı ve Hazine ile de görüşmelerini sürdürüyor. Yunanistan’ın toplamda 3-3.5 milyar dolara 18-24 adet F-35 savaş uçağı tedarik etmesi bekleniyor ancak bu veriler zamanla değişiklik gösterebilir.

Kısa süre önce Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından yapılan açıklamada, “Silahlanma programlarımız tamamlanacak. 2028 yılında ilk beşinci nesil F-35’leri teslim alacağız ve bunlar Andravida Hava Üssü’nde üslenecek, dünyanın en modern uçaklarına hizmet vermek için 150 milyondan fazla yatırım yapılacak.” ifadelerine yer verilmişti.

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı

F-16 Viper ve Rafale

Yunanistan, 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet Fighting Falcon F-16 Blok 52 savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmakta.

Yunanistan, Fransa’dan 4.5 nesil savaş uçağı Dassault Rafale tedarikine de devam ediyor. 2.32 milyar avro bedel ile 6’sı yeni ve 12’si ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale tedarik edecek olan Yunanistan, sipariş adedini 24’e çıkartmıştı. Yunanistan, AESA radarlı 4.5 nesil Rafale uçaklarının yanında; SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik etti.

Şu ana kadar Yunanistan, Rafale uçaklarının büyük bir kısmını teslim aldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu