Erdoğan’dan ABD’ye Patriot ve F-35 eleştirisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD üretimi F-35 savaş uçağı ve Patriot Hava Savunma Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CNN International’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye yönelik Patriot ve F-35 konularındaki tutumlarını eleştirdi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Bir defa S400 konusunda Amerika’nın yaklaşımı Sayın Trump döneminde yanlış bir yaklaşımdı.

STM Banner

Niye yanlış bir yaklaşımdı? Çünkü biz bununla ilgili olarak eğer hür, demokrat ve serbest piyasada yeri olan bir ülke isek, Amerika’dan almam gereken savunma sistemini alamıyorsam, o zaman muadili olanı bir başka ülkeden alma noktasına bizi yine Amerika sevk etti.

Tabii biz bunları alamayınca ne yaptık? Bundan dolayı onun muadili olan bir başka savunma sistemini Rusya’dan aldık. Ve Rusya’dan S400’leri aldık. Tabii bu F-35’leri maalesef vermeyince bu bizi ciddi manada üzdü. Niye? Biz seninle NATO müttefikiyiz ve NATO’da en önemli ülkelerden bir tanesiyiz. Biz de bu sefer tabii dedik ki öyleyse biz de alternatiflere bakacağız.

S-400

Tabii burada bir şey var. F-35’lerde Amerika bu tavrını koyunca o zaman dedik ki ‘F-16’larla ilgili atacağınız adımları atın. Hiç olmazsa F-16 ve onun parçalarını bize vermek suretiyle biz bu münasebetlerimizi aynı kararlılıkla devam ettirelim.’ O konuda bazı olumlu gelişmeler var. Temenni ediyorum ki bu olumlu gelişmeleri devam ettiririz.” ifadelerine yer verildi.

F-16 Blok 70 ve Türkiye

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, 2021 yılında ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

F-16 Blok 30 ÖZGÜR envantere girdi

SavunmaSanayiST.com’un değerlendirmelerine göre; Türk savunma sanayiinin en kritik projelerinden olan ÖZGÜR Projesi‘nde ilk teslimat gerçekleştirildi. Modernize edilen ilk F-16 Blok 30 ÖZGÜR Uçağı, kısa süre önce Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

F-16-ÖZGÜR
Cem Doğut

Milli imkanlarla gerçekleştirilen ÖZGÜR Projesi sayesinde Türkiye, F-16 savaş uçaklarına milli mühimmatlarını, elektro-optik sistemlerini ve aviyoniklerini entegre edebilecek. Bu amaçla geliştirilen milli görev bilgisayarı ve harekat uçuş yazılımı, F-16’ya entegre edildi. Bu bileşenlerin yanında bir dizi kritik aviyonik sistem de F-16 ÖZGÜR uçağı ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterine girdi.

ÖZGÜR Projesi kapsamında modernize edilen uçakların, F-16 Blok 70 ile benzer kabiliyette olmaları planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, CNN International

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu