Estonya Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi Arayışında

Roketsan-ATMACA-Banner

Estonya, Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi tedarik etmeyi amaçlıyor. Estonya, 3 yıl içerisinde orta menzilli hava savunma sistemi tedarikini planlıyor.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, orta menzilli hava savunma sistemi tedariki meselesinin gelecek haftalarda hükümetin gündemine gireceğini söyledi. Estonya, orta menzilli hava savunma sistemine üç yıl içinde sahip olmayı hedefliyor. Halihazırda ne Estonya’da ne de Letonya’da şu anda orta menzilli hava savunma sistemleri bulunmuyor. Litvanya, bu yeteneğe sahip tek Baltık ülkesi konumunda bulunuyor.

STM Banner

Orta menzilli hava savunma sistemleri, muharebe sahasında büyük bir avantaj oluşturuyor ve 40 kilometre menzil ile 10 kilometre irtifaya kadar hava hedeflerini imha edebiliyor. Uzun menzilli hava savunma sistemleri kadar komplike yapıda olmayan orta menzilli hava savunma sistemleri, genellikle savaş uçağı ve helikopter gibi hava soluyan hedeflere etki gösteriyorlar.

Estonya’nın Savunma Yatırımları Merkezi’nden bir yetkili, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sistemleri tedarik etmek, bize Letonya’nın sahip olduğu aynı kabiliyeti verecek. Bu bize muharebe sahasında büyük bir avantaj sağlıyor.” dedi.

Hisar-rf
HİSAR-O+

Bu konuda Letonya ile birlikte hareket etmeyi amaçlayan Estonya, genel olarak daha ucuz olan ortak alımlara ek olarak ortak tatbikatlar yapabilecek.

Savunma Bakanı Hanno Pevkur, planı önümüzdeki haftalarda hükümete götürmeyi hedeflediğini söyledi. Bakan, “Notta son rötuşları yapıyoruz ve önümüzdeki birkaç hafta içinde masaya götürmeyi planlıyoruz.” dedi.

Litvanya Ordusu, halihazırda 2020 yılında teslim aldığı NASAMS Hava Savunma Sistemi’ni aktif olarak kullanıyor. Estonyalı yetkililerin yaptığı açıklamalar, Litvanya gibi NASAMS tedarikine yöneldiklerine işaret ediyor.

NASAMS Hava Savunma Sistemi

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25km civarında.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+ Tüm Unsurlarıyla Teslim Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu