Ezeli rakipler İngiltere helikopter ihalesi için bir arada

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin askeri helikopter ihalesinde, Boeing ve Airbus şirketleri ortak bir teklif sunacak. İhale, Puma Mk2 helikopterlerinin değişimini kapsıyor. İhalede, Leonardo’nun AW149 platformu da yarışıyor.

İngiliz Ordusu’nun eskiyen çift motorlu orta sınıf genel maksat helikopteri Puma Mk2 için İngiltere bir ihale açtı. İngiliz Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri envanterindeki eskiyen Puma Mk2 helikopterlerinin yerini alacak helikopterin belirlenmesi için açılan ihaleye, ABD’li Boeing ve Avrupalı Airbus şirketleri ortak bir teklif sunacak. İki şirket, aslında birbirlerinin en büyük rakibi olarak biliniyor.

STM Banner

Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury, Ocak ayında yaptığı açıklamada; şirketin ihaleyi kazanması durumunda, Galler’de bulunan Broughton tesislerinin H175M helikopterlerinin dünyadaki tek montaj tesisi olacağını belirtti.

Airbus tarafından geliştirilen ve halihazırda üretimde olan H175M orta sınıf genel maksat helikopterlerinin, askeri versiyonunun teklif edildiği ihalenin kazanılması durumunda; Boeing tarafından mürettebat ve bakım ekiplerine gerekli eğitim sağlanacak.

Airbus Helikopter, H175M’in ihalede yer alması için askeri bir konsepti helikoptere uyarlayacağını açıkladı. Ancak bu konsept ihalede teklif edilirken, üretilmiş bir örneği bulunmayacak. Airbus, konseptin kendini kanıtlamasına gerek duymadığını belirtiyor.

Agusta-Westland-AW149
AW-149

Kuzey Galler’de bulunan Broughton tesisleri, sivil ve ticari uçaklar için kanat üretimi yapılan bir fabrika. H175M helikopterinin askeri versiyonu ihaleyi kazanırsa; Airbus, üretim için Broughton tesislerinde alan açacak ve tüm H175M montajı burada yapılacak.

İtalya da İhaleye Katılıyor

Öte yandan ihaleye, Leonardo da katılıyor. Airbus Helikopter firmasının İtalyan rakibi olarak bilinen Leonardo (eski adıyla Agusta Westland); İngiltere’nin yeni orta sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılamak için teklif edeceği AW149 helikopteri için, şimdiden Yeovil’de bulunan fabrikasında üretim kapasitesini arttırdı.

Airbus Helikopter’in teklif ettiği helikopterden 1.3 Ton daha ağır olan orta sınıf genel maksat helikopteri Leonardo AW149, ihale isterlerine göre konfigürasyona sahip.

İLGİLİ İÇERİK: Kahramanmaraş’ta Helikopter Kazası: Albay şehit oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu