F-35 teslimatında kriz devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağında teslimat krizi devam ediyor. Teslimatlar, 2024 yılı sonuna kadar devam edemeyecek.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı üretiminin programın daha da gerisine düştüğünü ve teslimatların muhtemelen 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar devam etmeyeceğini söyledi. Lockheed CEO’su Jim Taiclet yaptığı bir açıklamada, şirketin bu yıl 75 ila 110 adet F-35 teslim etmeyi beklediğini söyledi – şirketin tipik olarak teslim etmeyi hedeflediği yıllık yaklaşık 150 adetten daha az.

STM Banner

Teknoloji Yenileme 3 olarak bilinen yükseltmeleri içermesi planlanan en yeni F-35’lerin teslimatının aksaması, Lockheed’in jet satışlarının geçen yıl 400 milyon dolar darbe aldığı anlamına geliyor.

Daha gelişmiş donanım: TR-3

Taiclet, şirketin daha iyi ekranlar, bilgisayar belleği ve işlemci gücü dahil olmak üzere yazılım ve donanım iyileştirmeleriyle gelecek olan TR-3 yükseltmeleriyle etkinleştirilen jetlerde ilerleme kaydettiğini söyledi. Ancak sistemin olgunlaşma süreci “başlangıçta öngördüğümüzden biraz daha fazla zaman alıyor. Ancak artık TR-3 yazılımının kabulü için üçüncü çeyreğin daha olası bir senaryo olabileceğine inanıyoruz.” dedi.

F-35

TR-3 yükseltmeleri, F-35’i Blok 4 olarak bilinen ve jetin daha hassas silahlar, gelişmiş algılama, karıştırma ve siber güvenlik yetenekleri ve daha doğru hedef tanımlaması yapmasına olanak tanıyacak bir başka yükseltme dalgasına hazırlamak için gereklidir.

Taiclet, “Bu [TR-3] teknolojiyi ilk seferde doğru bir şekilde entegre etmek için zaman ve dikkat harcıyoruz çünkü kesinlikle buna değecek. TR-3’ün özellikleri “müşterilerimize uzun yıllar boyunca eşsiz yetenekler sağlamak için veri depolama, veri işleme ve pilot-kullanıcı arayüzünden oluşan yerleşik dijital altyapıyı sağlayacaktır.” dedi.

Yazılım sorunları program takvimini geciktiriyor

Ancak başlangıçta Nisan 2023’te teslim edilmesi gereken TR-3, yazılım sorunları ve jetin yeni donanımıyla entegrasyonundaki zorluklar nedeniyle defalarca programın gerisinde kaldı. Temmuz 2023’te Lockheed Martin, TR-3 konfigürasyonu için tasarlanan ilk jetleri Fort Worth, Teksas’taki üretim hattından çıkarmaya başladı.

Bu jetler Savunma Bakanlığı’nın teslimattan önce talep ettiği test uçuşlarından geçemediği için ordu bunları kabul etmeyi reddetti. TR-3’ü bekleyen yeni uçaklar şu anda Fort Worth’ta depolanıyor ve Lockheed bu yıl içinde 100 ila 120 jetin orada kalabileceğini söyledi.

ABD-F-35

Pentagon teslimatları durdurduğunda, Lockheed Martin ile birlikte TR-3’ün Aralık ve Nisan 2024 arasında hazır olmasını bekliyordu. Ancak Eylül 2023’te Lockheed ve F-35 Müşterek Program Ofisi, TR-3’ün daha da uzun sürebileceğini söyledi. Bu revize program, teslimatı Nisan 2024 – ki bu zaten tam bir yıl gecikme demek – ile Haziran 2024 arasında bir zamana yerleştirdi. Görünüşe göre bu takvim şimdi daha da kayıyor.

Lockheed’in finans müdürü Jay Malave, şirketin TR-3 jetlerini teslim etmeye başlamak için yeni üçüncü çeyrek hedefine ulaşabileceğinden emin olduğunu söyledi. Ancak programın daha da kayması halinde Lockheed’in F-35’lerin üretim hızını yeniden gözden geçirmesi ve muhtemelen yavaşlatması gerekeceğini açıkladı. Şirket F-35 teslimatının durması nedeniyle nakit sıkıntısı çekiyor ve bu yara yakın zamanda iyileşecek gibi görünmüyor.

400 milyon dolar satış kaybı

ABD-F-35A

Teslimatın durması, Lockheed’in yıl içindeki net F-35 satışlarının 400 milyon dolar düşmesi ve diğer alanlardaki büyümenin kısmen dengelenmesi anlamına geliyordu. Şirket, Lockheed’in gizli Skunk Works biriminin satışlarının 2023’te 540 milyon dolar arttığını ve F-16’ların artan üretiminin satışlarının yıl için 230 milyon dolar arttığı anlamına geldiğini söyledi.

F-35’in sorunlarına rağmen Lockheed’in havacılık sektörü satışlarının 2023’te %2 artarak yaklaşık 27,5 milyar dolara ulaştığını gördü. Havacılık sektörünün 2023 kârı ise yaklaşık %1’lik bir düşüşle 2,8 milyar dolara geriledi.


Kaynak: Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu