F/A-18 Super Hornet’in halefi F/A-XX’de yeni ipuçları

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması, F/A-XX olarak bilinen F/A-18 Super Hornet’in yerini alacak yeni nesil savaş uçağını geliştirmek için yaklaşık 1.53 milyar dolar bütçe istiyor.

ABD Donanma Bakanlığı bu bütçeyi, 2024 Mali Yılı bütçe teklifinin bir parçası olarak istiyor. Yeni uçağın F/A-18E/F Super Hornet’in yerini alması bekleniyor. Stealth F/A-XX’in birçok özelliği halen belirsizliğini koruyor ancak uçağın, gelecekteki uçak gemisi operasyonları için ABD Donanması’nın “oyun kurucusu” olması muhtemel.

STM Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Hava Harp Direktörlüğü’nün başında bulunan Tuğamiral Gregory Harris 2021’de yaptığı açıklamada, “Şu anda baktığımızda Yeni Nesil Hava Hakimiyeti, merkezinde insanlı ya da insansız bir platform olan F/A-XX’in bulunduğu bir sistem ailesidir. Bu, Yeni Nesil Hava Hakimiyeti sistem ailesinin sabit kanatlı kısmıdır.” dedi.

Amiral Harris’in açıklaması, F/A-XX’in hem insanlı hem de insansız yapıda bulunabileceğine yönelik bir ipucu niteliği taşıyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin aynı ada sahip programından ayrı olan ABD Donanması’nın Yeni Nesil Hava Hakimiyeti (NGAD) projesi, bir bileşen olarak F/A-XX’i içeriyor. Ancak Donanma’nın NGAD programının detayları henüz net değil.

F-18

Yaşlanan Hornetler

Yeni F/A-XX uçakları, ABD Donanması’nın yaşlanmaya başlayan F-18 modellerinin yerini alacak. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan bir ABD Kongre Bütçe Ofisi raporu, ABD Donanması’nın 1990’ların sonunda piyasaya çıkan Super Hornet savaş uçağı filosunun, kendisinden önce gelen F-18 Hornet filosundan daha hızlı bozulduğunu ortaya koydu. CBO’nun analizine göre, daha önceki Hornet modellerinden daha modern olan Super Hornet’ler, benzer yaşlarda karşılaştırıldıklarında F/A-18C/D’lerden daha düşük kullanılabilirlik oranlarına sahipti.

Geçtiğimiz yıl Donanma, 2030’lara kadar savaş uçağı sıkıntısı yaşanmaması için çalıştığını açıklamıştı. Servis, F-35C Müşterek Taarruz Uçağını sahaya sürerek, NGAD kapsamında için F/A-XX insanlı avcı uçağını geliştirerek ve mevcut F/A-18E/F Super Hornet’lere fazladan 4.000 uçuş saati hizmet ömrü vererek herhangi bir uçak açığını kapatmak istiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bir dönem sonra eriyor: F/A-18 hattı kapatılıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, popularmechanics

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu