Filipin Ordusu için modernizasyon onayı: 35 milyar dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler, 10 yıllık bir zaman dilimi içerisinde Filipin Ordusu için 35 milyar dolar tutarında bir bütçe ayırmayı planlıyor. Plan, Filipin Hükümeti tarafından onaylandı.

Filipin hükümeti, 10 yıl içinde iki trilyon Filipin pesosuna (35 milyar dolar) kadar harcama yapılmasını öngören “Re-Horizon 3” adlı revize edilmiş askeri modernizasyon planını onayladı.

STM Banner

Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. tarafından imzalanan Re-Horizon 3, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki saldırganlığına yanıt olarak 2013 yılında başlayan üç aşamalı modernizasyon girişiminin son aşamasıdır.

Planın bir parçası olarak Manila, ortaya çıkan tehditlere karşı savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için modern silah ve teçhizat alımını hızlandıracak. Daha spesifik olarak, ülkenin alan farkındalığı, muhabere, gözetleme, keşif ve istihbarat toplama yeteneklerini arttırmaya odaklanacak.

Inquirer’ın aktardığına göre Savunma Bakanı Gilberto Teodoro Jr. şunları söyledi: “Silahlı Kuvvetler ilk etapta, Filipin vatandaşlarının, Filipin şirketlerinin ve Filipin hükümeti tarafından yetkilendirilenlerin, münhasır ekonomik bölgemizdeki ve yargı yetkisine sahip olduğumuz diğer alanlardaki tüm doğal kaynakların engelsiz ve barışçıl bir şekilde araştırılmasını ve kullanılmasını mümkün olduğunca garanti altına almak için geçiş yapacaktır.”

Filipinler-ACV-300-SABER

Önceki Paket

Re-Horizon 3’ün onaylanmasından önce Filipinler Silahlı Kuvvetleri; çok rollü savaş uçakları, fırkateynler, füzeler ve radarlar için satın alma planlarını içeren “Horizon 3” adlı farklı bir versiyon sundu.

Bu plan da bölgedeki en zayıf ordulardan biri olan Filipin ordusunu güçlendirmeyi hedefliyordu. Ancak finansman sorunları nedeniyle ülkenin silahlı kuvvetleri planlarını gözden geçirmek ve revize edilmiş bir silah istek listesi sunmak zorunda kaldı.

Mevcut versiyon, ülkenin daha fazla korumaya ihtiyaç duyan bölgelere güç yansıtmasını sağlayacak “kapsamlı bir takımada savunma konseptine” de bağlandı.

Filipinler, tartışmalı Spratly Adaları konusunda Çin’in artan baskısı altında, Filipinli yetkilileri taciz ediyor ve tehlikeli manevralar yapıyor.

Türkiye ile Filipinler arasındaki savunma sanayii ilişkileri, son dönemde giderek yoğunlaşıyor. Filipinler’in Türkiye’den tedarik ettiği savunma sanayii ürünleri arasında, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri de yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu