Finlandiya hava savunmada İsrail’i tercih etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Finlandiya, İsrail ile Rafael Advanced Defense Systems’in ‘David’s Sling’ hava savunma sisteminin tedarikine ilişkin bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; İsrail Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan David’s Sling tedarik sözleşmesi, Finlandiyalı yetkililerin katılımıyla İsrail’de imzalandı. Yaklaşık 317 milyon Avro değerindeki tedarik kapsamında Finlandiya, kısa menzilli balistik füzelere karşı olarak anti-balistik füze kabiliyeti kazanacak.

STM Banner

Demir Kubbe’de kullanılan “Tamir” füzesindeki patlayıcı harp başlığının aksine David’s Sling; manevra kabiliyetine sahip, çift darbeli, hit-to-kill Stunner füzesini kullanmaktadır.

Stunner füzesinin, daha çok balistik füzeleri imha etmek üzere geliştirildiği iddia edilmektedir. Öte yandan David’s Sling sisteminde ana sensör sistemi olarak çok amaçlı bir AESA radar kullanılmaktadır.

David Sling

İsrailli Rafael ile ABD’li Raytheon şirketinin iş birliğiyle geliştirilen sistemde yer alan her bir füze fırlatma aracı, 12 adet Stunner füzesine sahiptir. Stunner füzesinde, hem RF hem de elektro-optik güdüm mimarisini bir araya getiren hibrit arayıcı başlık bulunduğu bilinirken, çeşitli kaynaklarda füzenin menzilinin azami 320 kilometre ve hızının ise 7.5 Mach olduğu iddia edilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK: Birleşik Krallık ve Polonya’dan hava savunmada rekor anlaşma


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu