Geri Sayım Başladı… HÜRJET İçin Aralık Ayı Kritik

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen jet motorlu ilk muharip uçağı HÜRJET, kritik sürece girdi. HÜRJET’in bu ay içerisinde iniş takımları üzerinde durması bekleniyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi, başarıyla devam ediyor. Halihazırda 3 adet prototipinin üretimi devam eden HÜRJET’in ilk prototipinin, bu ay içerisinde iniş takımları üzerine konulması bekleniyor.

STM Banner

HÜRJET’in montaj hattında, Ocak 2022’de ilk kez SavunmaSanayiST girmişti. Nihai montaj faaliyetleri başarıyla devam eden ve gövdesi ile diğer kısımları birleştirilen HÜRJET prototipinin, bu ay içerisinde kendi iniş takımlarının üzerine alınması bekleniyor. Uçak, 18 Mart 2023 tarihinde düzenlenecek törenle hangardan çıkış yapacak. Aralık 2022’den Mart 2023’e kadar yer testleri gerçekleştirilecek HÜRJET’in, testlerin vaktinde tamamlanması durumunda 18 Mart 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

İlk etapta TUSAŞ’ın öz kaynaklarıyla başlatılan HÜRJET Projesi, geçtiğimiz haftalarda devlet zırhına bürünmüştü. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen ilk etapta 4 + 12 adet HÜRJET siparişi vermişti.

HÜRJET Projesi

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlattı.

HÜRJET ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan T-38 uçakları ile akrobasi gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine geçecek olan yeni nesil jet eğitim uçağının tasarlanması, üretilmesi, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması hedefleniyor.

HÜRJET AESA RADAR

Proje kapsamında belirlenen konfigürasyonda ilk güvenli uçuşun 18 Mart 2023 yılı başında icra edilmesi, sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

Üzerinde çalışılması planlanan konfigürasyonlar; Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak olarak belirtiliyor.

Proje kapsamında iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor.

Hürjet Yeni Mockup

Teknik Özellikler

  • Kanat Açıklığı 9,5 m
  • Uzunluk 13,6 m
  • Yükseklik 5,1 m
  • Kanat Alanı 35 m^2
  • İtki 17.600 lb
  • Azami Hız 1,4 Mach
  • Servis Tavanı 45.000 ft
  • G Limiti +8 G/-3 G
  • Menzil 2222 km
  • Yük Kapasitesi 2721 kg

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak’ın Prototipi İlk Kez Görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu