GÖKBEY helikopteri için tarihi imza: 100’den fazla tedarik

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri için teslimat dönemi başlıyor. Orta vadede, 100 adetten fazla GÖKBEY helikopteri tedarik edilecek.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “7 adet Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 4 adet Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 3 adet Jandarma Genel Komutanlığı, 3 adet Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 3 adet Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere ilk etapta 20 adet helikopterin tedariki gerçekleştirilecek.

STM Banner

Test faaliyetleri sonrasında 2022’de imzalanan sözleşme kapsamında, bu yıl Jandarma Genel Komutanlığına ilk GÖKBEY Helikopteri’nin teslimatı gerçekleştirilecek. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile yürütülen sivil sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanmasını müteakip Sağlık Bakanlığımızın ambulans helikopter ihtiyacını karşılamak üzere 3 adet GÖKBEY Helikopteri teslim edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde kalan yurt içi ihtiyaç olan 112 adet GÖKBEY Helikopteri’nin tedarikine ilişkin çalışmalarımızı ve yurt dışına helikopter satışına yönelik girişimlerimizi var gücümüzle sürdüreceğiz. GÖKBEY Helikopteri, 2023 yılında TEI tarafından geliştirilen TS1400 motoru ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi. TS-1400 motorunun seri üretim aşamasına geçmesi ile 2027 yılından itibaren yerli motor ile GÖKBEY Helikopteri seri üretimlerine hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

GÖKBEY

GÖKBEY Helikopteri

6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahip GÖKBEY, harici yakıt tankıyla 5+ saat havada kalabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor.

GÖKBEY Helikopteri ile güvenlik güçleri başta olmak üzere birçok kullanıcının, hafif genel maksat helikopteri ihtiyacı karşılanmış olacak. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde çok sayıda bulunan ABD üretimi UH-1 Helikopterleri, son yıllarda hizmetten çekilmeye başlanmıştı. GÖKBEY Helikopteri, emekli edilen UH-1 helikopterlerinin yerini alacak.

SSB’den 40 adet HÜRKUŞ-B siparişi: Mayıs 2025’e envanter


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu